Subiect "reducere limita devarsta pt grupa I si grupa II" Deschis de RODICA PIRVU la data: 07/13/2024 1:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere limita devarsta pt grupa I si grupa II
Scris de: RODICA PIRVU la data: 07/13/2024 1:18am
Gen:F
Data nasterii:15,04,1965
Stagiul de cotizare:35 ani si 10luni, astazi
Alte date: am adeverinta pentru 1 an si 4 luni grupa I 90%
si adeverinta pentru 7 ani si 5 luni grupa a IIa 70%
Am 1 copil
Facultate : 5 ani , la zi
Intrebare:Cand pot sa ies la pensie cu reducerea limitei de varsta?
Re: reducere limita devarsta pt grupa I si grupa II
Scris de: la pensie la data: 07/15/2024 3:17am
Conform noii legi a pensiilor 360/2023 aveti dreptul la urmatoarele drepturi :
- Pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensiomare la varsta de 62 ani si 10 luni adica in adata de 15 februarie 2028.
- Pentru calculul reducerii varstei de pensionare pentru stagiile lucrate in grupele de munca se calculeaza perioada lucrata efectiv in grupele de munca si rezulta o perioada de 1 an si 2 luni lucrata in grupa I si 5 ani si 2 luni lucrata in grupa II.
Pentru stagiul de cotizare de 1 an intreg lucrat in grupa I, 5 ani intregi lucrat in grupa II si nasterea si cresterea unui copil aveti dreptul la reducerea cu 2 ani si 8 luni a varstei standard de pensionare si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensiomare la varsta de 60 ani si 2 luni adica in adata de 15 iunie 2025.
- Conform art 56 din noua lege a pensiilor avand stagiul de cotizare contributiv de 35 ani depasit cu mai mult de 5 ani necontributivi (5 ani facultate si 1 an si 9 luni stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiile lucrate in grupele de munca) aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la intrarea in vigoare a acestei legi, adica in data de 01 septembrie 2024.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1