Subiect "rubrici noi pe site" Deschis de Gheorghiu Adrian la data: 07/13/2024 7:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
rubrici noi pe site
Scris de: Gheorghiu Adrian la data: 07/13/2024 7:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Apropos de noua rubrica "puncte de stabilitate"..."Scris de: la pensie la data 03/19/2024 3:58am citez: Perioada de somaj la care va referiti este considerata stagiu de cotizare contributiv conform :
- art 13 din legea 1/1991.
- art 13 litera a) din legea pensiilor 360/2023
- art 13 alin (1) din normele de aplicare ale legii pensiilor 360/2023."...
...eu cu cine votez?...in noua rubrica mentionati ca somajul este acceptat contributiv doar dupa 01.04.2001.
Carevasazica?
Stie cineva daca Metodologia de transformare a zilelor lucratoare in zile calendaristice a fost cumva publicata in Monitor?
Re: rubrici noi pe site
Scris de: Apostol Petru la data: 07/14/2024 5:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Chiar si asa...unde este publicata "Metodologia"?
Fara "Metodologie" publicata in Monitorul Oficial nu se poate vorbi despre cat de corecta ar putea fi "recalcularea"!
E ca si cum pleaca avionul de pe Otopeni spre Timisoara fara "plan de zbor".
Re: rubrici noi pe site
Scris de: la pensie la data: 07/15/2024 4:17am
Explicatia este simpla :
Raspunsul pe care l-am dat atunci domnului Dura s-a bazat pe interpretarea noastra a prevederilor legale si atunci prietenul dv Apostol era de acord cu interpretarea noastra.
Intre timp prin intermediul vizitatorilor acestui site, care sunt mai bine informati decat noi, am aflat ca la recalcularea pensiilor Casa de pensii considera stagiu de cotizare contributiv numai perioada de somaj dupa data de 01 aprilie 2001 si in acest caz ne-am modificat raspunsul pentruca recalcularea nu o facem noi ci Casa de pensii.
Dv care credeti ca va fi procedura aplicata de Casa de pensii la recalculare ?
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1