Subiect "perioada minima de contributivitate" Deschis de Cristiana la data: 07/13/2024 7:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
perioada minima de contributivitate
Scris de: Cristiana la data: 07/13/2024 7:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Intrebarea este pentru situatia sotului:
- 4 ani 1 lună și 29 zile lucrati in grupa II de munca
- 9 ani 6 luni si 16 zile lucrati in grupa III de munca (conditii normale)
- 5 ani 7 luni și 28 zile din armata termen redus și facultate la zi .
Data estimata de pensionare la limita de varsta este luna aprilie 2027 (data nastere 17.04.2027)
Avand in vedere ca se va pensiona pe legea noua, cum ar iesi mai avantajos ca si cuantum:
- trebuie sa cumpere 1 an si aprox 4 luni pentru a avea 15 ani de contributivitate ca sa i se ia in calcul grupa II de munca și stagiul asimilat (armata facultate)?
- daca nu cumpara ce se intampla?
Va rog sa imi raspundeti care este cea mai avantajoasa situatie ca si cuantum
Multumesc
Re: perioada minima de contributivitate
Scris de: Dan la data: 07/13/2024 11:20am
Cristiana :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Intrebarea este pentru situatia sotului:
- 4 ani 1 lună și 29 zile lucrati in grupa II de munca
- 9 ani 6 luni si 16 zile lucrati in grupa III de munca (conditii normale)
- 5 ani 7 luni și 28 zile din armata termen redus și facultate la zi .
Data estimata de pensionare la limita de varsta este luna aprilie 2027 (data nastere 17.04.2027)
Avand in vedere ca se va pensiona pe legea noua, cum ar iesi mai avantajos ca si cuantum:
- trebuie sa cumpere 1 an si aprox 4 luni pentru a avea 15 ani de contributivitate ca sa i se ia in calcul grupa II de munca și stagiul asimilat (armata facultate)?
- daca nu cumpara ce se intampla?
Va rog sa imi raspundeti care este cea mai avantajoasa situatie ca si cuantum
Multumesc


La prima intrebare ,eu cred ca consultându-va cu sotul, ar trebui sa puneti in balanta "pro" si "contra",adica sa vedeti daca investitia in jur de 40000 lei ( atat va costa cumpararea vechimii de 1,4 ani)azi, si speranta de viata a sotului din 2027 incolo , va va rambursa aceasta suma?!!! Eu sunt sceptic. Exemplu: sperând ca sotul dvs. va mai trai 25 de ani( bineinteles ca eu ii doresc mult mai mult!!) ar trebui sa recuperati 133 lei pe luna ( 40000 lei : 300 luni),in plus fata de cit va fi pensia dumnealui.
Deja nici un pensionar ( in afara celor "speciali"), nu-si recupereaza in pensie cotizatia de-o viata de munca, nu mai vorbesc de ceilalti care nu au cotizat suficient.
Apoi numai Dumnezeu stie cit mai avem de trait... de la o anumita vârsta ?!!!
Acestea fiind zise, nu specificati nimic in plus pentru cariera sotului, eventual daca a lucrat declarat in strainatate ,in UE.Daca da, contributia platita in strainatate, in UE , poate sa-l ajute la completarea stagiului pentru a avea 15 ani minim in Romania si deschiderea dreptului la pensie.Deci in acest caz, NU TREBUIE CUMPARATA VECHIME!
La intrebarea a doua: daca nu cumpara vechime pâna la 15 ani , conform noii legi va avea pentru 13ani 8luni 15 zile , 13,70 puncte realizate. 13.7 x 81 = 1110 lei pensie.Statul nu va mai completa pâna la 1281 lei( indemnizatia sau pensia minima acordata celor care au 15 ani cotizati).
Daca gresesc, rog moderatorul site-ului sa ma corecteze.
Toate cele buna va doresc!
Re: perioada minima de contributivitate
Scris de: Cristiana la data: 07/13/2024 6:13pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:


De ce 40000 lei pentru 1 an și 4 luni? nu este eronata valoarea de 40000 lei? Am inteles ca acum se plateste 925lei pt fiecare luna, adica 12+4=16 luni x 925 lei/luna =14.800 lei. Puteti sa imi detaliati de unde 40.000 lei?
Re: perioada minima de contributivitate
Scris de: Nicu la data: 07/14/2024 2:16am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pentru doamna Cristiana:

In opinia mea,dupa datele prezentate de Dvs , sotul are munciti 13 ani 8 luni si 15 zile.Pentru a putea beneficia de pensie , sotul Dvs. la implimirea virstei de 65 ani trebuie sa aiba realizat stagiul minim de cotizare contributiv (dupa Legea360/2023) de minim 15 ani.Sau cumparati prin contract cu Casa 1an si 4 luni, sau sotul trebuie sa mai munceasca 1 an si 4 luni pentru a atinge stagiul minim de cotizare contributiv.Este alegerea Dvs.
Daca nu cumpara/nu munceste diferenta pina la implinirea virstei de 65 ani , sotul nu va beneficia de pensie.
Re: perioada minima de contributivitate
Scris de: Dan la data: 07/15/2024 2:33am
Cristiana :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:


De ce 40000 lei pentru 1 an și 4 luni? nu este eronata valoarea de 40000 lei? Am inteles ca acum se plateste 925lei pt fiecare luna, adica 12+4=16 luni x 925 lei/luna =14.800 lei. Puteti sa imi detaliati de unde 40.000 lei?


Scuzele de rigoare.M-am grabit un pic in calcul, gândindu-ma la perioda maxima de cumparare vechime , de 6 ani ( care era in realiate de 59400 lei ( pâna la 30.06.2024) si nu 40000 cum am scris eu.Pentru cele 16 luni ar fi fost 13200 lei.Dar si asa, eu cred ca tot trebuie sa va gânditi bine daca se merita investitia, stiind ca cu cei 15 ani minim, sotul va avea o pensie de 1281 lei???!!!

Dar si
Re: perioada minima de contributivitate
Scris de: la pensie la data: 07/15/2024 4:22am
Raspunsul nostru corespunde cu cel dat de domnul Nicu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1