Subiect "pensie limita varsta noua lege" Deschis de Toderita Doina la data: 07/17/2024 11:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita varsta noua lege
Scris de: Toderita Doina la data: 07/17/2024 11:47am
Gen:F
Data nasterii:01.08.1964
Stagiul de cotizare:31 ani , 11 luni, 29 zile astazi (17.07.2024) Am adeverinta grupa II pentru 4 ani 7 luni 12 zile (100%) si 4 luni 25 zile (90%). Facultate la zi 5 ani si un copil.
Alte date:
Intrebare: Cand pot iesi la pensie cu reducerea limitei de varsta?
Re: pensie limita varsta noua lege
Scris de: la pensie la data: 07/18/2024 1:59am
Conform noii legi a pensiilor 360/2023 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta atunci cand realizati stagiul de cotizare contributiv (lucrat) de 33 ani si 9 luni.
Re: pensie limita varsta noua lege
Scris de: Toderita Doina la data: 07/18/2024 12:07pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Corespunzator perioadei in grupa II se adauga la stagiul contributiv un spor? Cum se calculeaza acesta avand in vedere ca din totalul de 5 ani si 6 zile 4 luni si 25 zile sunt cu procent de 90%
Re: pensie limita varsta noua lege
Scris de: la pensie la data: 07/19/2024 3:52am
Stagiul de cotizare suplimentar acordat pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele I si II de munca este reglementat prin art 16 din legea pensiilor 3/1977 si nu este stabilita procedura in cazul perioadelor lucrate in conditii grupelor de munca sub un procent de 100 %
Din aceasta cauza acordarea acestui stagiu nu a fost facuta unitar.
Unele Case de pensii interpreteaza punctul 7 din Ordimul 50/1990 ca stagiul de cotizare suplimentar se acorda pentru stagiul de cotizare efectiv lucrat in conditiile grupei de munca.
In cazul dv daca se aplica aceasta metoda aveti un stagiu de cotizare mai mic de 5 ani cu cca 8 zile si deci nu vi se acorda stagiu de cotizare suplimentar.
Daca vi se acorda stagiu de cotizare suplimentar de 1 an si 3 luni pentru stagiu de cotizare de 5 ani lucrat in grupa II realizati un stagiu de cotizare de 33 ani 3 luni, fara stagiu de cotizare asimilat si nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala inainte de 01 septembrie 2024 conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010
Dupa 01 septembrie 2024 conform prevederilor noii legi a pensiilor 360/2023 pentru a beneficia de pensie anticipata, diminuata, trebuie sa aveti stagiu de cotizare contributiv (lucrat) de 35 ani fara a se lua in calcul stagiul de cotizare suplimentar aferent grupei de munca si fara perioada facultatii.
Re: pensie limita varsta noua lege
Scris de: Toderita Doina la data: 07/19/2024 4:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:1)In cazul in care ma informez la Casa de pensii si calculul se face astfel incat sa primesc suplimentarea de 1 an si 3 luni as putea sa completez cele 6 luni lipsa prin cumpararea a 6 luni astfel incat sa pot iesi la pensie pana la 1 sept 2024?
Re: pensie limita varsta noua lege
Scris de: la pensie la data: 07/19/2024 5:35am
Nu puteti sa va completati stagiul de cotizare prin contract de asigurare sociala pentruca acest stagiu cumparat se poate lua in calcul numai la pensie pentru limita de varsta nu la pensie anticipata nici inainte si nici dupa 01 septembrie 2024 .
Re: pensie limita varsta noua lege
Scris de: Toderita Doina la data: 07/19/2024 8:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti daca este corect: In situatia in care nu mi se acorda sporul de stagiu contributiv pentru grupa a doua , pot iesi la pensie pentru limita de varsta conform anexei 5 la 60 ani si 5 luni[62ani si 8 luni-(minus) 6 luni reducere copil-(minus)1an si 8 luni reducere grupa II] daca mai cumpar 1 an si 2 luni (avand in vedere ca in acel moment ar trebui sa am un stagiu de 32 ani su 7 luni). Este corect calculata reducerea varstei de pensionare?
Re: pensie limita varsta noua lege
Scris de: Toderita Doina la data: 07/19/2024 8:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti daca este corect: In situatia in care nu mi se acorda sporul de stagiu contributiv pentru grupa a doua , pot iesi la pensie pentru limita de varsta conform anexei 5 la 60 ani si 5 luni[62ani si 8 luni-(minus) 6 luni reducere copil-(minus)1an si 8 luni reducere grupa II] daca mai cumpar 1 an si 2 luni (avand in vedere ca in acel moment ar trebui sa am un stagiu de 32 ani su 7 luni). Este corect calculata reducerea varstei de pensionare?
Re: pensie limita varsta noua lege
Scris de: la pensie la data: 07/22/2024 2:00am
Pentru dv nu este o problema reducerea varstei de pensionare ci realizarea stagiului de cotizare contributiv de 33 ani si 9 luni deoarece avandu-l realizat pe acesta si un stagiu de cotizare necontributiv de 5 ani, pentru facultatea la zi, va incadrati in prevederile art 56 din noua lege a pensiilor 360/2023 si beneficiati de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare cu pana la 5 ani.
Deoarece in acest moment aveti un stagiu de cotizare contributiv de 32 ani trebuie sa completati acest stagiu cu 1 an si 9 luni. Completarea poate fi facuta prin lucrarea in continuare si prin cumparare stagiu pe o perioada trecuta dupa varsta de 18 ani, in care nu ati realizat stagiu de cotizare. Cand va pensionati conform acestui articol stabiliti dv, avand in vedere ca in acest moment ca sa cumparati o luna de stagiu trebuie sa platiti o contributie de 925 lei.
Re: pensie limita varsta noua lege
Scris de: Toderita Doina la data: 07/22/2024 9:12am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Avand in vedere ca in acest moment, ca asociat unic la un SRL, practic platesc oricum aceasta suma lunar nu considerati ca ar fi mai avantajos sa ma pensionez? Si daca da, ar fi mai bine sa o fac pana la 31.08.2024 sau dupa?
Re: pensie limita varsta noua lege
Scris de: la pensie la data: 07/23/2024 7:12am
Credem ca nu ati inteles explicatiile noastre.
Dv nu va puteti pensiona inainte de 01 septembrie 2024 cu pensie anticipata partiala deoarece nu aveti realizat stagiul complet de cotizare de 33 ani si 9 luni fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru facultate.
Deasemeni nu va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta sau anticipata dupa 01 septembrie 2024 pana nu realizati stagiul complet de cotizare contributiv (fara perioada facultatii).
Completarea si realizarea stagiului complet de cotizare contributiv de 33 ani si 9 luni poate fi facuta astfel :
- Prin cumpararea unui stagiu de cotizare de 1 an si 9 luni, pe perioada trecuta, prin contract de asigurare sociala platind 925 lei pentru fiecare luna cumparata. In acest caz va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta atunci cand platiti suma totala de 19425 lei
- Dupa 1 an si 9 luni contribuind in continuare ca asociat unic la SRL. In acest caz va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta atunci cand realizati stagiul complet de cotizare contributiv de 33 ani si 9 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1