Subiect "Recalculare pensie" Deschis de Viorica la data: 08/29/2024 12:17pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie
Scris de: Viorica la data: 08/29/2024 12:17pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Recalculare pensie

Buna seara!

Am primit decizia de recalculare a pensiei pentru limita de varsta, ce va intra in vigoare de la 01.09.2014, care contine urmatoarele elemente:

A. Total stagiu de cotizare realizat, din care: 45 ani 9 luni 29 zile
A.1 Stagiu de cotizare contributiv: 41 ani 5 luni 10 zile
A.2 Stagiu de cotizare necontributiv: 4 ani 4 luni 19 zile
A.3 Stagiu asimilat (necontributiv): 0 ani 0 luni 0 zile
A.4 Stagiu sistem neintegrat: 0 ani 0 luni 0 zile

B. Stagiu de cotizare contributiv pentru care se acorda puncte de stabilitate:
13 ani 1 luna 7 zile

Precizez ca Stagiul de cotizare contributiv de 41 ani 5 luni 10 zile este constituit din urmatoarele:
- In conditii normale de munca = 27 ani 9 luni 7 zile, iar in Decizia initiala de iesire la pensie limita de varsta sunt 25 ani 4 luni 16 zile (diferenta fiind perioada lucrata dupa iesirea la pensie pentru limita de varsta);

- In gr.II (Legea nr.3/77) =14 ani 6 luni 22 zile, pentru acesti ani pe decizia de pensionare se mentioneaza: 3 ani 6 luni - stagiu aferent grupe/conditii de munca (valoare inclusa si in total per. necontributive).

In ultima Decizie de recalculare, dupa incheiarea activitatii, la Punctul 3. Perioade necontributive, din care: 4 ani 4 luni 19 zile, mai apare o singura mentiune: Perioada somaj realizata anterior 01.04.2001 (valoare incl. si in stagiul in conditii normale) =
0 ani 10 luni 19 zile.
Rugamintea mea este sa-mi spuneti daca Stagiul de cotizare contributiv pentru care mi s-au acordat puncte de stabilitate, de pe decizia de recalculare, este corect, deoarece eu consider ca ar fi trebuit sa fie de 14 ani si cateva zile.
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Re: Recalculare pensie
Scris de: Ion la data: 08/30/2024 5:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Este corectă decizia de pensionare.
Pentru perioadele lucrate după pensionare și șomaj nu se acordă puncte de stabilitate.
Re: Recalculare pensie
Scris de: Viorica la data: 08/30/2024 6:21am
Ion :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Este corectă decizia de pensionare.
Pentru perioadele lucrate după pensionare și șomaj nu se acordă puncte de stabilitate.


Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Totuși, perioada de 10 luni și 19 este deja cuprinsă la punctul A.2 Stagiu de cotizare necontributiv de 4 ani 4 luni 19 zile. Corect? Iar pt perioada lucrată după ieșirea la pensie limită de vârstă, deja am precizat mai sus și nu am luat-o în calcul pt puncte de stabilitate. Am luat în calcul doar perioadele de pe prima decizie de pensie, cea inițială.
Re: Recalculare pensie
Scris de: Viorica la data: 08/30/2024 6:28am
Viorica :
Ion :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Este corectă decizia de pensionare.
Pentru perioadele lucrate după pensionare și șomaj nu se acordă puncte de stabilitate.


Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Totuși, perioada de 10 luni și 19 este deja cuprinsă la punctul A.2 Stagiu de cotizare necontributiv de 4 ani 4 luni 19 zile. Corect? Iar pt perioada lucrată după ieșirea la pensie limită de vârstă, deja am precizat mai sus și nu am luat-o în calcul pt puncte de stabilitate. Am luat în calcul doar perioadele de pe prima decizie de pensie, cea inițială.

As fi foarte recunoscătoare dacă as vedea și calculul făcut de dumneavoastră. Vă mulțumesc!
Re: Recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 09/06/2024 3:51am
Dupa opinia noastra este greu sa se faca un asemenea calcul cu informatiile de pe decizia de recalculare, pentru acest calcul sunt necesareinformatii suplimentare din istoricul activitatii dv.
Re: Recalculare pensie
Scris de: Viorica la data: 09/17/2024 8:15am
la pensie :
Dupa opinia noastra este greu sa se faca un asemenea calcul cu informatiile de pe decizia de recalculare, pentru acest calcul sunt necesareinformatii suplimentare din istoricul activitatii dv.


Vă mulțumesc frumos. pentru răspuns!
Cred că ar trebui să trimit prima decizie de pensionare, ultima decizie de recalculare după încetarea activității, 6deoarece am mai lucrat 2 ani, 4 luni și câteva zile după ieșirea la pensie limită de vârstă în 2021, și bineînțeles decizia de recalculare a pensiei valabila de la data de 01.09.2024 .
Re: Recalculare pensie
Scris de: Viorica la data: 09/17/2024 8:17am
Viorica :
la pensie :
Dupa opinia noastra este greu sa se faca un asemenea calcul cu informatiile de pe decizia de recalculare, pentru acest calcul sunt necesareinformatii suplimentare din istoricul activitatii dv.


Vă mulțumesc frumos. pentru răspuns!
Cred că ar trebui să trimit prima decizie de pensionare, ultima decizie de recalculare după încetarea activității, 6deoarece am mai lucrat 2 ani, 4 luni și câteva zile după ieșirea la pensie limită de vârstă în 2021, și bineînțeles decizia de recalculare a pensiei valabila de la data de 01.09.2024 .

Cum as putea să procedez?
Va mulțumesc!
Re: Recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 09/19/2024 1:11am
Regretam dar noi nu facem astfel de servicii.
Va sfatuim sa mergeti la Casa de pensii si sa cereti lamuriri.
Re: Recalculare pensie
Scris de: Viorica la data: 09/19/2024 8:29am
la pensie :
Regretam dar noi nu facem astfel de servicii.
Va sfatuim sa mergeti la Casa de pensii si sa cereti lamuriri.

Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1