Subiect "valorificare adeverinte" Deschis de Claudiu la data: 09/17/2024 2:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
valorificare adeverinte
Scris de: Claudiu la data: 09/17/2024 2:20am
Gen:M
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:44 ani,4luni,20 zile
Alte date:
Intrebare:Am primit decizia de pensionare dupa noua lege si e OK.La dosarul de pensionare am 2 adeverinte cu sporuri nepermanente anterioare 2001 care nu au fost valorificate.Am intrebat prin email la casa de pensii si am primit raspuns ca adeverintele se vor recalcula incepind cu data de 01.09 2024 si voi primii decizie.Deoarece se apropie termenul celor 45 zile in care poate fi contestata decizia va intreb sa astept sau sa fac contestatie. Va multumesc.
Re: valorificare adeverinte
Scris de: GicaH la data: 09/17/2024 7:43am
Claudiu :
Gen:M
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:44 ani,4luni,20 zile
Alte date:
Intrebare:Am primit decizia de pensionare dupa noua lege si e OK.La dosarul de pensionare am 2 adeverinte cu sporuri nepermanente anterioare 2001 care nu au fost valorificate.Am intrebat prin email la casa de pensii si am primit raspuns ca adeverintele se vor recalcula incepind cu data de 01.09 2024 si voi primii decizie.Deoarece se apropie termenul celor 45 zile in care poate fi contestata decizia va intreb sa astept sau sa fac contestatie. Va multumesc.


Dacă calculul este bun nu ai de ce face contestație, iar adeverințele cu sporuri nepermanente, scrie clar în lege că se calculează în termen de 6 luni de la intrarea în vigoare a legii, (adică pana la 1 martie 2025) cu punerea în plată retroactiv, din 1 septembrie 2024.
Cred că ești printre puținii care nu au greșeli în calcul în dezavantajul pensionarului.
Re: valorificare adeverinte
Scris de: Rodica la data: 09/17/2024 7:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Eu zic ca nu trebuie contestata si ca aceasta recalculare (zisa marea recalculare) s-a referit strict la acordarea punctelor de stabilitate. Alea pt vechime peste 25 de ani... etc... In privinta adeverintelor e corect ceea ce vi s-a spus, urmeaza sa fie luate in calcul la recalcularea de dupa 01.09.2024, zisa mica recalculare (cred ca mica pt ca mult mai putine persoane prezinta adeverinte).
In concluzie, asteptati sa primiti inca o decizie (cu bani in plus rezultati din calculul adeverintelor).
Re: valorificare adeverinte
Scris de: Claudiu la data: 09/17/2024 2:14pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc.
Re: valorificare adeverinte
Scris de: Elisabeta la data: 09/17/2024 4:05pm
Claudiu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc.


Buna seara! Asi vrea sa va intreb ca adeverintele v-au fost eliberate in formatul prevazut de Legea nr. 360/2023 sau au fost eliberate anterior aparitiei acestei legi, in alt format?
Re: valorificare adeverinte
Scris de: Claudiu la data: 09/18/2024 1:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Adeverintele au fost eliberate la cerere in 2021 ,in alt format dar este specificat ca sau retinut si virat contributia la asigurarile sociale angajat si angajator conform prevederi legale .
Re: valorificare adeverinte
Scris de: la pensie la data: 09/18/2024 9:03am
Raspunsurile domnului Gica si a doamnei Rodica sunt corecte.
Nu trebuie sa faceti acum contestatie este prevazut ca recalcularea pensiei conform acestor adeverinte sa se faca in timp de 6 luni dupa 01 septembrie 2024.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1