Subiect "recalculare" Deschis de ieseanul la data: 09/17/2024 8:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare
Scris de: ieseanul la data: 09/17/2024 8:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: buna ziua stimate domnule LaPensie! Va multumim din suflet, stimate domn,chiar ne gandeam la Dvs, ma intrebam unde sunteti ca nu va vedeam! nu exista scris niciun indice de corectie pe decizia de urmas, sincer habar nu am ce e si ce se face cu el, pe deciziile parintilor mei scrie ca mama are 29,75812 si tata are 27,65554 . pe talon acuma nu mai scrie cum scria inainte un punctaj dintr-o cifra urmata de virgula si alte 5 cifre, ci scrie acuma asa: 28,70683, si mai scrie 81. punctajele lor sunt de cand au iesit ei la pensie, habar nu am daca a fost indice de corectie folosit pt ei...daca puteti face dvs un calcul, daca nu puteti , nu e nicio problema :) noi oricum va suntem recunoscatori pt toate sfaturile date de dvs dea lungul vremii, va dorim multa sanatate si tot ce va doriti ! vom astepta acasa decizia si basta :) numai bine !!!!
Re: recalculare
Scris de: la pensie la data: 09/19/2024 1:39am
Prima recalculare a pensiilor conform noii legi a pensiilor se face astfel :
Suma intre punctaele anuale din ultima decizie si punctele de stabilitate acordate conform noii legi a pensiilor in functie de stagiu de cotizare contributiv, care depaseste 25 ani, se inmulteste cu valoarea punctului de referinta (VPR) care in anul 2024 este 81 lei adica :
(Numar puncte anuale + numar puncte de stabilitate) x VPR :
In cazul dv numarul punctelor anuale reprezinta suma punctelor realizate de ambii parinti impartita la doi pentruca la pensia de urmas in cazul dv se ia 50 % din aceasta suma adica
(29,75812 + 27,65554)/2 = 28,70683 puncte
Deci valoare pensie recalculata = 28,70683 x 81
Pe decizia dv nu apar puncte de stabilitate. Nu avem date sa ne explicam din ce cauza nu s-au acordat si din aceasta cauza va rugam, daca sunteti de acord, sa precizati de pe deciziile parintilor perioadele lucrate si daca in afara de perioada lucrata au mai avut alte perioade asimilate.
Re: recalculare
Scris de: ieseanul la data: 09/19/2024 2:37am
la pensie :
Prima recalculare a pensiilor conform noii legi a pensiilor se face astfel :
Suma intre punctaele anuale din ultima decizie si punctele de stabilitate acordate conform noii legi a pensiilor in functie de stagiu de cotizare contributiv, care depaseste 25 ani, se inmulteste cu valoarea punctului de referinta (VPR) care in anul 2024 este 81 lei adica :
(Numar puncte anuale + numar puncte de stabilitate) x VPR :
In cazul dv numarul punctelor anuale reprezinta suma punctelor realizate de ambii parinti impartita la doi pentruca la pensia de urmas in cazul dv se ia 50 % din aceasta suma adica
(29,75812 + 27,65554)/2 = 28,70683 puncte
Deci valoare pensie recalculata = 28,70683 x 81
Pe decizia dv nu apar puncte de stabilitate. Nu avem date sa ne explicam din ce cauza nu s-au acordat si din aceasta cauza va rugam, daca sunteti de acord, sa precizati de pe deciziile parintilor perioadele lucrate si daca in afara de perioada lucrata au mai avut alte perioade asimilate.

buna ziua, stimate domn, acele punctaje nu scriu pe decizie. nu a venit decizia de recalculare, au zis ca vine dupa 1 oct. acele punctaje scrise mai sus, sunt de prin 90,91 de pe deciziile parintilor mei de cand au iesit la pensie, multumim !! probabil ca atunci cand va veni decizia de recalculare, vor pune si pct de stabilitate .
Re: recalculare
Scris de: ieseanul la data: 09/19/2024 2:39am
ieseanul :
la pensie :
Prima recalculare a pensiilor conform noii legi a pensiilor se face astfel :
Suma intre punctaele anuale din ultima decizie si punctele de stabilitate acordate conform noii legi a pensiilor in functie de stagiu de cotizare contributiv, care depaseste 25 ani, se inmulteste cu valoarea punctului de referinta (VPR) care in anul 2024 este 81 lei adica :
(Numar puncte anuale + numar puncte de stabilitate) x VPR :
In cazul dv numarul punctelor anuale reprezinta suma punctelor realizate de ambii parinti impartita la doi pentruca la pensia de urmas in cazul dv se ia 50 % din aceasta suma adica
(29,75812 + 27,65554)/2 = 28,70683 puncte
Deci valoare pensie recalculata = 28,70683 x 81
Pe decizia dv nu apar puncte de stabilitate. Nu avem date sa ne explicam din ce cauza nu s-au acordat si din aceasta cauza va rugam, daca sunteti de acord, sa precizati de pe deciziile parintilor perioadele lucrate si daca in afara de perioada lucrata au mai avut alte perioade asimilate.

buna ziua, stimate domn, acele punctaje nu scriu pe decizie. nu a venit decizia de recalculare, au zis ca vine dupa 1 oct. acele punctaje scrise mai sus, sunt de prin 90,91 de pe deciziile parintilor mei de cand au iesit la pensie, multumim !! probabil ca atunci cand va veni decizia de recalculare, vor pune si pct de stabilitate .

mama are 30 ani contributiv si tata 31 ani . multumim !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1