Subiect "Echivalare stagiu contribuite din alt sistem national de pensii" Deschis de Alex la data: 09/18/2024 11:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Echivalare stagiu contribuite din alt sistem national de pensii
Scris de: Alex la data: 09/18/2024 11:14am
Gen:M
Data nasterii:27.05.1964
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, am 33 ani si 9 luni stagiu contributiv in sistemul public. Inainte de aceasta perioada, am mai avut un stagiu contributiv de 3 ani si 4 luni in avocatura. Se pot adauga anii din acest stagiu la cel din sistemul public, pentru a realiza/depasi stagiul complet de cotizare? Daca da, se mai pot adauga apoi ani din perioada necontributiva asimilata (stagiu militar 9 luni si studii universitare la zi, 4 ani), pentru a realiza 40 ani si a putea solicita pensionarea anticipata fara penalizare? Multumesc.
Re: Echivalare stagiu contribuite din alt sistem national de pensii
Scris de: la pensie la data: 09/19/2024 11:25am
Conform art 162 alin (1) din legea pensiilor 360/2023 intre sistemul public de pensii si alte sisteme proprii de de asigurari sociale neintegrate acestuia, cum este cel al avocatilor, se recunosc reciproc stagiile de cotizare.
Prn aceasta recunoastere realizati stagiul complet de cotizare contributiv de 35 ani si cu stagiile asimilate pentru studii universitare (daca au fost urmate la zi) realizati stagiul total de cotizare de 40 ani si indepliniti conditiile de stagiu pentru a va pensiona cu pensie pentru limita de varsta dupa varsta de 60 ani conform art 56 din noua lege a pensiilor 360/2023.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1