Subiect "puncte de stabilitate" Deschis de Roventa Florin la data: 09/20/2024 2:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
puncte de stabilitate
Scris de: Roventa Florin la data: 09/20/2024 2:59am
Gen:M
Data nasterii:1927
Stagiul de cotizare:48 ani
Alte date:Mama mea are pensie de urmas dupa tatal meu care este decedat din anul 2021. Conform deciziei de recalculare primita recent, tatal meu are 73.30944 puncte din care mamei ii revin 36.65472 puncte. Tata a avut stagiu de cotizare contributiv de 48 ani,11 luni si 19 zile, dar nu i s-a atribuit nici un punct de stabilitate prin noua decizie.
Intrebare:Dupa calculele mele ar fi trebuit sa i se acorde tatalui meu inca aprox. 20 puncte de stabiltate, ajungand la 93 puncte iar mamei sa-i revina aprox.46.5 puncte si o pensie de 3765 lei.Va rog sa-mi comunicati daca este corect si ce trebuie sa fac.Nu inteleg de ce nu i s-au acordat punctele de stabilitate tatalui meu.
Re: puncte de stabilitate
Scris de: GicaH la data: 09/20/2024 7:10am
Roventa Florin :
Gen:M
Data nasterii:1927
Stagiul de cotizare:48 ani
Alte date:Mama mea are pensie de urmas dupa tatal meu care este decedat din anul 2021. Conform deciziei de recalculare primita recent, tatal meu are 73.30944 puncte din care mamei ii revin 36.65472 puncte. Tata a avut stagiu de cotizare contributiv de 48 ani,11 luni si 19 zile, dar nu i s-a atribuit nici un punct de stabilitate prin noua decizie.
Intrebare:Dupa calculele mele ar fi trebuit sa i se acorde tatalui meu inca aprox. 20 puncte de stabiltate, ajungand la 93 puncte iar mamei sa-i revina aprox.46.5 puncte si o pensie de 3765 lei.Va rog sa-mi comunicati daca este corect si ce trebuie sa fac.Nu inteleg de ce nu i s-au acordat punctele de stabilitate tatalui meu.


Probabil este o eroare, dar ar trebui să verificați dacă în acești 48 ani nu cumva sunt incluse stagii asimilate, șomaj, perioade lucrate după pensionare, care trebuie scăzute apoi calculate puncte de stabilitate pentru perioada de stagiu contributiv (efectiv lucrat) peste 25 de ani.
Dacă sunt ani efectiv lucrați peste cei 25 ani aveți tot dreptul să cereți scris o revizuire a deciziei de recalculare, sau in termen de 45 de zile de la data primirii deciziei (date de primire de pe stampila aplicata pe plic).
Re: puncte de stabilitate
Scris de: la pensie la data: 09/20/2024 9:08am
Raspunsul domnului Gica este corect si este bine sa vrificati stagiu de cotizare contributiv al tatalui si apoi sa cereti lamuriri la Casa de pensii.
Desi in prevederile noii legislatii a pensiilor nu am gasit ca la recalcularea pensiilor de urmas nu se acorda stagiu de stabilitate nu sunteti singurul care semnalati ca la recalcularea pensiei de urmas nu s-au acordat puncte de stabilitate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1