Subiect "concediu crestere copil" Deschis de anita la data: 09/30/2024 6:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
concediu crestere copil
Scris de: anita la data: 09/30/2024 6:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua
Concedil pentru cresterea copilului pana la 1 an inte 18 Ianuarie 1990 si Ianuarie 2006 este considerat stagi de cotizare contributiv sau necontributiv ?
Re: concediu crestere copil
Scris de: la pensie la data: 09/30/2024 9:36am
Perioada de crestere copil inainte de ianuarie 2006 nu este considerata stagiu de cotizare contributiv.
Re: concediu crestere copil
Scris de: anita la data: 09/30/2024 9:57am
la pensie :
Perioada de crestere copil inainte de ianuarie 2006 nu este considerata stagiu de cotizare contributiv.


DECRET-LEGE nr.31 din 18 ianuarie 1990
ART. 2
Concediul pentru ingrijirea copilului se acorda, la cerere, in continuarea concediului pentru sarcina si lehuzie sau oricind pina la implinirea de catre copil a virstei de un an.
Pe durata concediului pentru ingrijirea copilului se plateste o indemnizatie de 65 la suta din salariul tarifar lunar.

ART. 3
Perioada concediului pentru sarcina si lehuzie si a concediului pentru ingrijirea copilului in virsta de pina la un an constituie vechime in munca si se include in calculul vechimii neintrerupte in munca si in aceeasi unitate.

Nu stiu cum sa interpretez asta...
Re: concediu crestere copil
Scris de: luciana la data: 10/01/2024 6:13am
Aceeasi intrebare am si eu pentru perioada mai 1999-mai 2001 cand am beneficiat de concediu pentru copil si indemnizatie de 85 %din salariu platit din BASS.
Atunci a fost in vigoare pana in martie 2001
LEGEA nr.120 din 9 iulie 1997 privind concediul platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la 2 ani, care prevede ca, citez: „Art. 4. - Perioada concediului pentru îngrijirea copilului în vârstă de până la 2 ani constituie vechime în muncă”.
Este sau nu este perioada contributiva?
Cum interpretati actuala Lege 360/2023, care spune ca, citez:” Art. 13. - Constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii:
a) perioadele de vechime în muncă realizate până la data de 1 aprilie 2001, pentru care s-a datorat sau, după caz, s-a datorat şi plătit contribuţie de asigurări sociale;
b) perioadele necontributive care au constituit vechime în muncă în baza legislaţiei în vigoare până la data de 1 aprilie 2001 sau, după caz, stagiul de cotizare conform legislaţiei ulterioare acestei date,” si
„Art. 3. - În înţelesul prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
k) perioade necontributive - perioadele recunoscute ca vechime în muncă sau, după caz, ca stagiu de cotizare în baza unor acte normative specifice care vizează anumite categorii de persoane, pentru care nu există obligaţia plăţii contribuţiilor de asigurări sociale, dacă persoana a fost asigurată în sistemul public.
Re: concediu crestere copil
Scris de: la pensie la data: 10/02/2024 3:16am
Perioada in discutie este considerata de catre Casa de pensii ca stagiu de cotizare necontributiv asa cum este definit in art 3 litera k din legea pensiilor 360/2023.
Re: concediu crestere copil
Scris de: luciana la data: 10/02/2024 7:42am
Multumesc frumos pentru raspunsul dvs.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1