Subiect "pensionare" Deschis de Valentin la data: 10/01/2024 3:34pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: Valentin la data: 10/01/2024 3:34pm
Gen:M
Data nasterii:21.01.1962
Stagiul de cotizare:34 ani si 4 luni
Alte date: 1 an si 6 luni stagiu militar, 9 luni somaj
Intrebare: Cand pot solicita pensie anticipata? Mentionez ca in perioada 2003-2009 am avut 5 luni concediu medical si in anul 1985 am avut 30 zile absente nemotivate consemnate in cartea de munca.Cele 6 luni afecteaza stagiul de 34 ani si 4 luni?
Re: pensionare
Scris de: GicaH la data: 10/02/2024 2:46am
Valentin :
Gen:M
Data nasterii:21.01.1962
Stagiul de cotizare:34 ani si 4 luni
Alte date: 1 an si 6 luni stagiu militar, 9 luni somaj
Intrebare: Cand pot solicita pensie anticipata? Mentionez ca in perioada 2003-2009 am avut 5 luni concediu medical si in anul 1985 am avut 30 zile absente nemotivate consemnate in cartea de munca.Cele 6 luni afecteaza stagiul de 34 ani si 4 luni?


Puteți cere pensie limita de vârstă la împlinirea vârstei de 65 ani sau după împlinirea vârstei de 60 ani conform art.56 din noua lege a pensiilor dacă îndepliniți condiția de minim 40 ani stagiu cotizare din care minim 35 ani stagiu complet de cotizare contributiv(efectiv lucrați) fără stagii asimilate sau somaj, condiție pe care nu o îndepliniți.
Concediul medical din perioada mentionata constituie stagiu de cotizare contributiv, dar perioada de absențe nemotivate menționată în carnetul de muncă se scade din stagiu astfel că va rămân 34 ani și 3 luni de stagiu contributiv.
Pentru pensie anticipata cu diminuare trebuie să aveți 35 ani stagiu de cotizare contributiv(efectiv lucrați), în care nu se includ stagiile asimilate precum stagiul militar.
De fapt, nu ați scris dacă în cei 34 ani și 4 luni ați inclus și perioadele de stagiu militar și șomaj.
Re: pensionare
Scris de: Valentin la data: 10/02/2024 3:13am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Somajul si stagiul militar nu sunt incluse in stagiul de cotizare mentionat. Multumesc!
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/02/2024 5:17am
Conform legii pensiilor 360/2023 aveti urmatoarele drepturi la pensie :
- Pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare la varsta de 65 ani, adica in data de 21 ianuarie 2027. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti realizat stagiul minim de cotizare contributiv de 15 ani, conditie pe care o indepliniti.
- Pensie anticipata, diminuata, atunci cand realizati stagul complet de cotizare contributiv de 35 ani.
La pensia anticipata se considera stagii de cotizare contributive : perioadele lucrate, perioadele de somaj dupa 01 aprilie 2001, perioadele de incapacitate de munca in perioada lucrata in conditii normale de munca dupa data de 01 ianuarie 2006.
Absentele nemotivate se scad din perioada lucrata dupa ce se transforma din zile lucratoare in zile calendaristice.
Re: pensionare
Scris de: Valentin la data: 10/02/2024 2:39pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Intrucat absentele nemotivate sunt din anul 1985, cum se face trasformarea?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/03/2024 2:52am
Procedura de transformare a zilelor lucratoare in zile calendaristice este stabilita si aplicata de Casa de pensii si ar fi trebuit sa fie publicata in monitorul oficial.
Opinia noastra este ca puteti face un calcul aproximativ utilizand procedura de transformare a slariilor zilnice in salarii lunare mentionata la art 136 alin (1) din legea pensiilor 360/2023.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1