Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de Rodica la data: 10/03/2024 5:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: Rodica la data: 10/03/2024 5:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Bărbat, data nasterii iulie 1964.
A primit decizie de pensie PAP -Anticipata Partial cu datele:
Stagiu total de cotizare realizat: 39 ani, 9 luni, 8 zile (lit.F din decizie)
În anexa la pct. 4 avem Total stagiu asimilat: 10 luni și 7 zile, și Stagiu incapacitate temporara 1 luna 8 zile.
Calculand babeste din Cartea de munca persoana are 40 de ani, 10 luni și 15 zile (a lucrat neintrerupt august 1983 – iulie 2024.
Dar, în aceasta perioada a avut 9 luni de armata (facultatea a fost FF, deci nu se pune), și un an (fără câteva zile) de somaj în perioada 2023-2024.
Intenționează sa solicite trecerea la pensie limita de vârsta după Legea 360/2023.
După părerea dvs. ar trebui sa solicite anularea acestei decizii și sa mai lucreze 3 luni? Sau perioada de somaj sau de armata (sau ce oare?) nu este socotita la stagiul total de cotizare (unde sunt 39 ani 9 luni... ori are nevoie de 40 ani... știu, 35 plus 5).
Adică, conform datelor de mai sus, după Legea 360/2023 ar avea acești 40 de ani?
Multumesc frumos!
Apreciez munca dvs. si va sunt datoare pt multe raspunsuri corecte!
Re: pensie anticipata partial
Scris de: GicaH la data: 10/03/2024 7:51am
Rodica :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Bărbat, data nasterii iulie 1964.
A primit decizie de pensie PAP -Anticipata Partial cu datele:
Stagiu total de cotizare realizat: 39 ani, 9 luni, 8 zile (lit.F din decizie)
În anexa la pct. 4 avem Total stagiu asimilat: 10 luni și 7 zile, și Stagiu incapacitate temporara 1 luna 8 zile.
Calculand babeste din Cartea de munca persoana are 40 de ani, 10 luni și 15 zile (a lucrat neintrerupt august 1983 – iulie 2024.
Dar, în aceasta perioada a avut 9 luni de armata (facultatea a fost FF, deci nu se pune), și un an (fără câteva zile) de somaj în perioada 2023-2024.
Intenționează sa solicite trecerea la pensie limita de vârsta după Legea 360/2023.
După părerea dvs. ar trebui sa solicite anularea acestei decizii și sa mai lucreze 3 luni? Sau perioada de somaj sau de armata (sau ce oare?) nu este socotita la stagiul total de cotizare (unde sunt 39 ani 9 luni... ori are nevoie de 40 ani... știu, 35 plus 5).
Adică, conform datelor de mai sus, după Legea 360/2023 ar avea acești 40 de ani?
Multumesc frumos!
Apreciez munca dvs. si va sunt datoare pt multe raspunsuri corecte!


Stagiul militar nu a fost luat în calcul la pensie anticipata parțial.
Dar la pensionare limita de vârstă se ia în calcul și dacă face cerere de pensionare la limită de vârstă conform art.56 din legea nouă 360/2023 și are minim 35 ani contibutivi (efectiv lucrați) și încăinim 5 ani stagiu de cotizare peste cei 35 care pot fi și stagii asimilate, șomaj, stagii suplimentare pentru grupe de muncă.
Acest lucru se face conform precizărilor CNPP de vineri 27.09.2024, pe care le puteți vizualiza in site-ul cnpp.ro în caseta "Noutăți".
Re: pensie anticipata partial
Scris de: Rodica la data: 10/03/2024 8:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc frumos de raspuns!
Si cu interpretarea art. 56 dvs si dnul La pensie ati avut dreptate! Bine ca s-au luminat si au dat Comunicatul!
multumesc mult!
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 10/03/2024 11:08am
Raspunsul domnului Gica este corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1