Subiect "concediu crestere copil" Deschis de luciana la data: 10/04/2024 3:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
concediu crestere copil
Scris de: luciana la data: 10/04/2024 3:14am
Gen:F
Data nasterii:08.02.1965
Stagiul de cotizare:5 ani facultate la zi + 31 ani lucrati+ 2 ani concediu crestere copil intre mai 1999-mai 20011 + 1 an somaj intre 2011-2012

Intrebare: Mi se ia in calcul perioada de crestere a copilui ca stagiu de cotizare contributiv, astfel incat sa pot atinge cei 34 de ani ca sa pot depune dosarul de pensie conform art 56?Asta tinand cont de urmatoarele:
In normele metodologice din feb 2024 de aolicare a Legii 360, scrie la
Aer. 13 Perioadele de stagiu de cotizare prevăzute la art. 13 lit. a), c) și d) din lege constituie stagiu de cotizare contributiv, astfel cum este definit la art. 3 lit. r) din lege.
Legea 360/2023
Art. 13. - Constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii:

a) perioadele de vechime în muncă realizate până la data de 1 aprilie 2001, pentru care s-a datorat sau, după caz, s-a datorat şi plătit contribuţie de asigurări sociale;

LEGE nr.120 din 9 iulie 1997 privind concediul platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la 2 ani
Art. 4. - Perioada concediului pentru îngrijirea copilului în vârstă de până la 2 ani constituie vechime în muncă

Totodata,Doamna Ministru al muncii, a declarat in luna aprilie 2024 pe mai multe posturi TV ca este perioada contributiva. Citez din ziarul Capital, declaratia dumneaei
„Concediul de creștere copil este stagiu contributiv. Deci este ca și când ai fi stat la serviciu”.

Astept raspunsul dvs.vis a vis de prevederile legale citate
Cu stima,
Multumesc!
Re: concediu crestere copil
Scris de: luciana la data: 10/04/2024 3:25am
Erata : mai 1999- mai 2001
Stiu ca dupa 1 apr 2001 a intrat in vigoare o alta lege, nu stiu exact cum sunt considerate aceste 2 luni dpdv al stagiului de cotizare, insa una este sa mai lucrezi 2-3 luni si alta este sa mai trebuiasca sa lucrezi inca 2 ani...
Multumesc!
Re: concediu crestere copil
Scris de: expert network la data: 10/04/2024 8:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Din nefericire Legea 120/1997 a fost abrogată la 1 apr. 2001 prin L. nr. 19/2000 - M. Of. nr. 140/1 apr. 2000.
Re: concediu crestere copil
Scris de: la pensie la data: 10/04/2024 8:37am
Regretam ca trebuie sa va precizam ca functionarii de la Casa de pensii considera stagiu de cotizare contributiv perioada de concediu pentru crestere copil dupa data de 01 ianuarie 2006.
Incadrarea facuta de dv a perioadei de crestere copil in perioada inainte de 01 aprilie 2001 in art 13 litera a) din normele metodologice de aplicare a legii pensiilor nu corespunde cu cea facuta de functionarii de la Casa de pensii adica in art 13 litera b) conform definitiei din art 3 litera k) din legea pensiilor 360/2023.
Diferenta intre cele doua incadrari consta in faptul ca dv faceti incadrarea considerand ca in perioada de crestere copil inainte de 01 aprilie 2001 s-a datorat contributie la pensie iar functionarii iau in calcul ca in acea perioada nu s-a datorat contributie la pensie.
Re: concediu crestere copil
Scris de: anita la data: 10/04/2024 9:11am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Referitor la perioada dupa 1 ianuarie 2006 in lege scrie ca e perioada asimilata :

Art. 14 - (1) în sistemul public de pensii sunt considerate perioade asimilate acele perioade în
care asiguratul:
a) a urmat cursurile de zi sau, după caz, cu frecvenţă ale învăţământului universitar, organizat
potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, ori a unui ciclu de studii universitare,
de formare iniţială, cu condiţia absolvirii acestora/acestuia cu diplomă, diplomă de licenţă,
diplomă de maşter sau diploma de doctor, după caz;
b) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, a fost
concentrat, mobilizat sau în prizonierat;
c) a beneficiat, în perioada 1 aprilie 2001 - 1 ianuarie 2006 de indemnizaţii de asigurări sociale,
acordate potrivit legii;
d) a beneficiat, începând cu data de 1 ianuarie 2005, de concediu pentru incapacitate
temporară de muncă cauzată de accident de muncă şi boli profesionale;
e) a beneficiat, începând cu data de 1 ianuarie 2006, de concediu pentru creşterea copilului în
vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, respectiv 7 ani;

Sa inteleg ca este totusi contributiva ? In schimb nu am gasit nici o referinta la perioada anterioara ....iar in carnetul de munca e trecuta cu venituri salariale (anul 1993-1994)...ceva parca nu se leaga..
Re: concediu crestere copil
Scris de: Luciana la data: 10/04/2024 4:23pm
Funcționarii Case de pensii ar trebui să aprofundeze mai bine legea și normele. In perioada menționată angajatorul plătea contribuția de asigurări calculată la fondul de salarii , iar eu am primit procent din salariu, acesta fiind reținut din suma datorată și calculată cf legii la acea dată. Mă consider nedreptățită și cred că funcționarii casei de pensii nu sunt nici ei lămuriți pe deplin cu privire la punerea în aplicare a noii legi.Cred că va mai trece ceva timp până când vor accepta că trebuie să o pună în aplicarea după cum a fost formulată. Vezi celebrul art 56 pt care au dat recent comunicat peCNPP , după ce au refuzat o mulțime de dosare.Va mulțumesc pentru răspunsul binevoitor!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1