Subiect "Trecere la pensie pentru limita de varsta conform legii 360/2023" Deschis de Feraru Carmen la data: 10/04/2024 4:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecere la pensie pentru limita de varsta conform legii 360/2023
Scris de: Feraru Carmen la data: 10/04/2024 4:13am
Gen:Feminin
Data nasterii:21.05.1964
Stagiul de cotizare:38 ani 9 luni z zile la data de 23.06.2022
Alte date:Decizie pensionare anticipata partial nepusa in plata. Mentionez ca mi-am continuat activitatea dupa primirea deciziei de pensionare anticipata in anul 2022 si pana in prezent.
Intrebare: Rugamintea mea este daca imi puteti spune daca pot beneficia de reducerea varstei de pensionare conf.art 56 din legea noua.
Re: Trecere la pensie pentru limita de varsta conform legii 360/2023
Scris de: GicaH la data: 10/04/2024 8:26am
Feraru Carmen :
Gen:Feminin
Data nasterii:21.05.1964
Stagiul de cotizare:38 ani 9 luni z zile la data de 23.06.2022
Alte date:Decizie pensionare anticipata partial nepusa in plata. Mentionez ca mi-am continuat activitatea dupa primirea deciziei de pensionare anticipata in anul 2022 si pana in prezent.
Intrebare: Rugamintea mea este daca imi puteti spune daca pot beneficia de reducerea varstei de pensionare conf.art 56 din legea noua.


Da, dacă aveți stagiul complet de cotizare de 33 ani și 8 luni contributivi (efectiv lucrați) și peste aceștia încă 5 ani care pot fi contributivi, asimilați, somaj.
Sunteți cam la limită, așa că va recomand sa mergeți la CJP sa vă calculeze stagiile de cotizare, pentru a fi sigură că îndepliniți condițiile de pensionare la limită de vârstă conform art 56 din noua lege a pensiilor.
Re: Trecere la pensie pentru limita de varsta conform legii 360/2023
Scris de: la pensie la data: 10/04/2024 8:39am
Raspunsul domnului Gica este corect.
Re: Trecere la pensie pentru limita de varsta conform legii 360/2023
Scris de: Feraru Carmen la data: 10/07/2024 2:00am
GicaH :
Feraru Carmen :
Gen:Feminin
Data nasterii:21.05.1964
Stagiul de cotizare:38 ani 9 luni z zile la data de 23.06.2022
Alte date:Decizie pensionare anticipata partial nepusa in plata. Mentionez ca mi-am continuat activitatea dupa primirea deciziei de pensionare anticipata in anul 2022 si pana in prezent.
Intrebare: Rugamintea mea este daca imi puteti spune daca pot beneficia de reducerea varstei de pensionare conf.art 56 din legea noua.


Da, dacă aveți stagiul complet de cotizare de 33 ani și 8 luni contributivi (efectiv lucrați) și peste aceștia încă 5 ani care pot fi contributivi, asimilați, somaj.
Sunteți cam la limită, așa că va recomand sa mergeți la CJP sa vă calculeze stagiile de cotizare, pentru a fi sigură că îndepliniți condițiile de pensionare la limită de vârstă conform art 56 din noua lege a pensiilor.


Multumesc pentru raspuns.
Re: Trecere la pensie pentru limita de varsta conform legii 360/2023
Scris de: Feraru Carmen la data: 10/17/2024 12:11pm
Gen:feminin
Data nasterii:21.05.1964
Stagiul de cotizare:33 ani 8 luni
Alte date:
Intrebare:Daca am depus cerere pentru limita de varsta astazi 17 Oct 2024 imi pot continua activitatea in baza actualului contract de munca sau trebuie sa solicit incetarea acestuia si reangajarea. Cei de la casa de pensii au spus ca depinde de politica societatii. Eu insa as vrea sa stiu cum este legal sa procedez. Va multumesc
Re: Trecere la pensie pentru limita de varsta conform legii 360/2023
Scris de: la pensie la data: 10/18/2024 3:53am
Puteti sa continuati activitatea fara sa incheiati alt contract de munca pana la data emiterii deciziei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta. La emiterea deciziei de pensie pentru limita de varsta Casa de pensii anuta angajatorul si abia atunci acesta isi exprima optiunea daca este de acord cu incheierea unui nou contract de munca si cumularea pensiei cu salariu.
Re: Trecere la pensie pentru limita de varsta conform legii 360/2023
Scris de: Feraru Carmen la data: 10/18/2024 4:36am
Gen:feminin
Data nasterii:21.05.1964
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc pentru raspuns, ieri eu am intrebat la Casa de Pensii sector 2 daca dansii vor instiinta societatea in momentul emiterii deciziei de pensionare si mi-au spus ca NU vor face acest lucru pentru ca este pensie pentru limita de varsta si mi-au dat si acel raspuns ca nu ar fi necesar sa imi continui activitatea in baza unui nou contract . Stiti cumva daca este vreun articol de lege care reglementeaza acest aspect, nu stiu ce obligatii si drepturi are un pensionar angajat. Multumesc!
Re: Trecere la pensie pentru limita de varsta conform legii 360/2023
Scris de: la pensie la data: 10/18/2024 8:52am
1. In privinta anuntarii angajatorului precizam:
La atrticolul 61 alin (1) litera s din normele de aplicare ale legii pensiilor 360/2023 este mentionat ca la dosarul de pensie pentru limita de varsta trebuie depusa "adeverinta eliberata de angajatorul/angajatorii la care isi desfasoara activitatea, cu datele de identificare ale acestuia/acestora in vederea informarii cu privire la emiterea deciziei de pensie"
Deci intrebarile care se pun sunt urmatoarele :
Daca aveti depusa o asemenea adeverita la Casa de pensii fie la cererea de pensie anticipata partiala fie la cererea de pensie pentru limita de varsta?
Daca aveti o asemenea adeverinta depusa la dosarul de pensie care este motivul ?
In privinta incheierii unui nou contract de munca dupa decizia de pensionare precizam :
Legea 53/ 2003 Codul Muncii Art 56 (1) litera c) se mentioneaza : "Contractul individual de muncă existent încetează de drept.... la data comunicarii deciziei ....pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare".
Deci daca la comunicarea deciziei de pensionare inceteaza de drept contractul de munca pentru a lucra in continuare trebuie incheiat un nou contract de munca.
Constatarea indeplinirii conditiilor de incetare de drept a vechiului contract de munca este in atributia angajatorului iar daca o ignora o face contrar prevederilor Codului Muncii.
Re: Trecere la pensie pentru limita de varsta conform legii 360/2023
Scris de: Feraru Carmen la data: 10/18/2024 12:20pm
Gen:
Data nasterii:21.05.1964
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna seara a existat o cerere pentru pensionare anticipata si sigur si ieri dna de la Casa de pensii mi a dat sa completez o cerere pt.trecere la pensia pentru limita de varsta dupa ce s a uitat pe decizia de pensionare anticipata si a constatat ca pot beneficia de reducerea varstei de pensionare cfm legii 360.Am primit un nr.de inregistrare si nu mi-a solicitat adeverinta de la locul de munca.Urmeaza sa ma interesez in termen de 2 saptamani despre stadiul solutionarii cererii depuse de mine. Va multumesc pentru raspounsuri si voi lasa mesaj cand voi avea ceva informatii noi.
Re: Trecere la pensie pentru limita de varsta conform legii 360/2023
Scris de: Feraru Carmen la data: 10/18/2024 12:27pm
Feraru Carmen :
Gen:
Data nasterii:21.05.1964
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:adeverinta de la locul de munca am avut la prima cerere pentru pensionarea anticipata partial in anul 2022.
Buna seara,
Toate documentele solicitate la pensia anticipata partial au ramas la dosarul meu la casa de pensii si probabil acesta a fost motivul pentru care nu am mai avut nevoie de niciun alt document. Va multumesc.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1