Subiect "pentru tatal meu - calcul pensie??" Deschis de anda popa la data: 02/02/2010 4:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pentru tatal meu - calcul pensie??
Scris de: anda popa la data: 02/02/2010 4:17am
Gen:M
Data nasterii:27.11.1949
Stagiul de cotizare:34 ani si 10 luni
Alte date:a lucrat ca tractorist si ifronist.asta nu se incadreaza in grupa a IIa de munca?
Intrebare:I-a venit decizia de la CJP Iasi si i s-a calculat o pensie de mizerie.Nu stiu unde pot vedea daca nu trebuia inclus la grupa a IIa de munca, pentru ca nu a avut munca de birou!!!
Re: pentru tatal meu - calcul pensie??
Scris de: la pensie la data: 02/03/2010 11:13pm
Incadrarea in grupele I si II de munca s-a facut conform ordinului 50/1990 si 125/1990.
Insa incadrarea in locurile de munca in grupele de munca nu se poate face retroactiv. Pentru aceasta incadrare s-a intocmit o documentatie cu determinarile si avizele necesare privind conditiile de munca. In urma acestei incadrari intreprinderea trebuia sa plateasca o contributie marita la fondul de pensii.
Deci mai sigur va puteti interesa la intrprinderea unde a lucrat sau la cei care detin arhiva acelei intreprinderi daca a fost intocmita documentatia necesara incadrarii in grupa de munca.
Re: pentru tatal meu - calcul pensie??
Scris de: anda popa la data: 02/04/2010 2:20pm
anda popa :
Gen:M
Data nasterii:27.11.1949
Stagiul de cotizare:34 ani si 10 luni
Alte date:a lucrat ca tractorist si ifronist.asta nu se incadreaza in grupa a IIa de munca?
Intrebare:I-a venit decizia de la CJP Iasi si i s-a calculat o pensie de mizerie.Nu stiu unde pot vedea daca nu trebuia inclus la grupa a IIa de munca, pentru ca nu a avut munca de birou!!!

Va multumesc
Dar daca acesta unitate este in lichidare judiciara iar lichidatorul refuza fara sa motiveze de ce, sa elibereze aceasta adeverinta cu grupa a IIa de munca in care a fost incadrat tatal meu, cum procedez?
De fapt trebuie inlocuita o adeverinta pe care o are deja de la unitate, cu o alta adeverinta unde mai trebuie trecute 3 cuvinte,din arhiva care ar trebui sa fie la lichidatorul care are firma in administrare acum, pentru a fi primita de Casa de Pensii si luata in calcul la recalcularea venitului din pensie.
Cum pot determina acest lichidator, care cu nesimtire isi bate joc de niste oameni care ar trebui sa se bucure de pensie, sa elibereze aceasta hirtie atit de importanta pentru acesti oameni( ca nu e numai tatal meu in situatia asta, mai sint si alti fosti colegi de-ai lui)
In instanta am vreo sansa?
Va multumesc
Re: pentru tatal meu - calcul pensie??
Scris de: la pensie la data: 02/07/2010 10:56am
Aceste aspecte semnalate de dv apartin de raporturile de munca si sunt prevazute in legislatia muncii pentru care credem ca va trebui sa va adresati unui avocat care cunoaste aceasta legislatie.
Ce putem noi sa va informam este ca obligatia angajatorului sa va elibereze actele privind activitatea tatalui dv sunt prevazute in Legea 53/2003 Codul Muncii Titlul I Capitolul II art 40 alin (2).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1