Subiect "varsta de pensionare" Deschis de Dodos Gavril la data: 02/02/2010 9:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: Dodos Gavril la data: 02/02/2010 9:30am
Gen: barbat
Data nasterii:1947.02.08
Stagiul de cotizare:25 de ani
Alte date: din 25 de ani, 14 ani in gr 2
Intrebare: Momentan sunt in pensie de boala de gr 2, si as dori sa aflu de can d am dreptu la pensie pentru limita de varsta.Mentionez ca dupa unele informatii trebuia sa o primesc in august 2009, nu l-am primit, iar di alte surse am fost informat ca de fapt am acest drept numai la implinirea varstei de 64 de ani, adica din 08.02.2011. Multumesc anticipat !
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/04/2010 12:54am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 08 februarie 2011 la varsta standard de pensionare de 64 ani, stagiul complet de cotizare de 33 ani si stagiul minim de cotizare de 13 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
De reducerea cu 3 ani a varstei de pensionare pentru stagiul in gr II de munca nu beneficiate deoarece pentru aceasta se cere conditia sa aveti stagiul de cotizare (inclusive sporul de 3 ani si 6 luni pentru gr II) minim 34 ani.
Trecerea la pensie la limita de varsta nu se face automat ci se face la cerere si prin aceasta cerere trebuie sa precizati pentru ce pensie optati sa ramaneti cu cea de invaliditate sau cu cea la limita de varsta deoarece in anumite conditii este posibil ca pensia la limita de varsta sa fie mai mica.
Daca pana in 08 februarie 2011 se va adopta noua lege unitara a pensiilor atunci nu mai trebuie sa faceti cerere pentruca trecerea la pensie la limita de varsta se va face automat si in acelasi timp se va alege pensia mai mare intre pensia la limita de varsta si cea de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1