Subiect "Calcul pensie invaliditate" Deschis de Daniela Vasile la data: 03/09/2008 12:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie invaliditate
Scris de: Daniela Vasile la data: 03/09/2008 12:20pm
Buna ziua!Multumesc pentru aceasta posibilitate.Intrebarea mea este: pentru calculul pensiei de invaliditate gr 2 de ce in buletinul de calcul la rubrica:NUMAR PUNCTE ACORDAT PENTRU STAGIULPOTENTIAL(pentru pensia de invaliditate)am 0.00000puncte?Am lucrat din01.08.1974pinain 01.06.2000cind am fost pensionata gr 2 invaliditate.Acest calcul a fost facut pe 03.04.2006.Ce corespunde rubricii:STAGIU ASIMILAT?
Re: Calcul pensie invaliditate
Scris de: lapensie la data: 03/09/2008 2:01pm
Puncte pentru stagiu potential se acorda la calculul pensiei la limita de varsta cand veti implini varsta care va da dreptul la aceasta.
Stagiu asimilat este considerat stagiul in care desi nu s-a contribuit prin plata CAS se acorda puncte la calculul pensiei la limita de varsta. Acestea sunt:
-Perioada cand asiguratul a beneficiat de drepturi de asigurari sociale ( somaj, pensie de invaliditate). Dv pe perioada stagiului potential acordat prin decizia de pensie de invaliditate de gr. 2 primiti 0,6 puncte pe an.
-Perioada cand asiguratul a urmat si a absolvit cursurile universitare la zi cand primeste 0,25 puncte pe an
-Perioada cand asiguratul a satisfacut stagiul militar pentru care primeste 0,25 puncte pe an
Re: Calcul pensie invaliditate
Scris de: Daniela Vasile la data: 03/10/2008 6:23am
Buna ziua!Va multumesc mult pentru raspuns.Cer scuze ca am trimis de doua ori intrebarea dar am facut o mica incurcatura.MII de multumiri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1