Subiect "Sporuri" Deschis de Tudor la data: 02/04/2010 3:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Sporuri
Scris de: Tudor la data: 02/04/2010 3:53am
Gen:M
Data nasterii:08.05.1950
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:gr II
Intrebare:Prima problema ar fi ca am obtinut aprobarea de iesire la pensie pe data de 9 noiembrie 2009 (depunerea doarului s-a realizat in octombrie 2009), cand a fost transmisa catre oficiul de somaj pentru intreruperea acestuia. De atunci nici pana in momentul de fata nu am primit decizia de pensionare si nu am mai incasat evident nici somajul.De la casa de pensii a judetului TR mi se spune ca a fost aprobata si sa astept ca va sosi acasa. Dar pana cand sa astept? O a doua intrebare ar fi daca se iau in calcul pentru pensie spor conditii grele, indemnizatie de conducere, spor conditii periculoase si spor de santier. Mentionez ca toate sunt trecute in cartea de munca. A treia intrebare este referitoare la programul dumneavoastra de calcul al pensiei. In program scrie ca dupa 1992 sporurile au fost incluse in salariu ceea ce la mine nu se aplica, dar sunt trecute in cartea de munca. Cum trec in program aceste sporuri si se mai iau in considerare dupa 1992? Le cumulez si trebuie sa calculez procentul si sa le trec in program?
Re: Sporuri
Scris de: la pensie la data: 02/05/2010 4:53am
1. Noi nu avem nici o legtura cu Casele Judetene de Pensii si deci nu putem sa va dam lamuriri privind intarzierile deciziilor de pensionare. Aceste intarzieri depind de volumul de lucru si disponibilitatile de personal ale caselor de pensii. Nu credem ca este o linistire pentru dv dar sunt multe cazuri in care deciziile de pensionare au ajuns mai tarziu.
2. Sporurile permanente primite inainte de 1 aprilie 2001 (dupa aceasta data sunt luate in calcul toate sumele castigate) sunt luate in calcul daca sunt evidentiate in adeverinte sau in carnetul de munca. In cazul dv daca sunt inscrise in carnetul de munca vor fi luate in calcul de casa de pensii si trebuie sa le introduceti si dv in calcul fie cumulate la salariu fie separate si cumulate pe cele doua categorii % si fixe (lei).
3. Regula de mai sus se aplica si dupa 1 aprilie 1992 adica daca functionarii care au completat carnetele de munca nu au respectat instructiunile de a include in salariu sporurile si au continuat sa le inscrie separat atunci atat Casa de Pensii cat si dv le veti lua in calcul separat de salariu grupate pe % si fixe.
Re: Sporuri
Scris de: tudor la data: 02/08/2010 4:14pm
Gen:M
Data nasterii:08.05.1950
Stagiul de cotizare:33
Alte date:categ II
Intrebare:Va multumesc entru raspuns. Mai am urmatoarele nelamuriri. Cele enumerate de mine mai sus sunt toate sporuri permanente? Daca sunt scrise in adeverinta sau carnetul de munca sunt considerate permanente? Sporul de ore suplimentare trecut in adeverinta este recunoscut tot ca spor permanent?
In urma sfatului dumneavoastra am incercat sa adaug la salariul din carnetul de munca sporurile despre care va spuneam, insa am observat ca nu imi da acelasi venit realizat ca si in certificatul privind cotizatia emis de casa de pensii. Dupa 2001 am primit pana in 2004 cateva certificate de genul acestaunde era comunicat si punctajul realizat in anul respectiv. De ce apar aceste diferente?
Re: Sporuri
Scris de: la pensie la data: 02/11/2010 9:22am
Da, sporurile inscrise in carnetul de munca sau adeverinte sunt sporuri permanente.
In legislatie nu este un spor permanent cu denumirea de spor de ore suplimentare ci se numesc fie “spor pentru lucrul sistematic peste programul normal” fie “spor de noapte” daca ati lucrat in schimburi conform unui grafic si vi s-a acordat un spor in % care s-a aplicat la salariul tarifar.
Cauzele pentru care nu a rezultat acelasi punctaj in programul nostru cu cel din certificatele de la Casa de pensii pot fi multiple si noi credem ca numai dv puteti sa analizati unde ati facut o eroare. Probabil ati inclus un spor de mai multe ori.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1