Subiect "info PAP" Deschis de Manuela Obadau la data: 02/09/2010 12:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
info PAP
Scris de: Manuela Obadau la data: 02/09/2010 12:38am
Gen: F
Data nasterii: 05.04.1955
Stagiul de cotizare: 33 de ani si 5 luni
Alte date: munca neintrerupta !
Intrebare: Va rog sa-mi raspundeti:
1. cand pot sa intru in PAP si cand sa depun dosarul, imediat dupa implinirea varstei de 55 de ani?
2. Care ar fi penalizarea ?
3. Din PAP se poate intra in pensie de invaliditate (boala) ?
4. Dupa depunerea dosarului, mai pot lucra pana imi parvine decizia de pensie - cea anticipata partiala ?
Va multumesc mult, numai bine !
Re: info PAP
Scris de: la pensie la data: 02/11/2010 1:53pm
Am fost forte surprisi sa aflam ca doriti sa intrati in PAP si pentru a intelege surprinerea noastra cautati in DEX si veti gasi explicatia.
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 05 aprilie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) cu o anicipare maxima de 5 ani fata de 05 aprilie 2015, dupa varsta de 55 ani, adica imediat dupa 05 aprilie 2010 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie minim 30 ani.
Daca cereti pensie anticipata partiala incepand cu 01 mai 2010 diminuarea se va calcula conform actualei legi a pensiilor si va fi de 21 %
Daca in anul 2010 se adopta noua lege unitara a pensiilor si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus se amana cu 1 luna si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta 05 mai 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 1 luna.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala dupa 05 mai 2010 iar diminuarea va fi mult mai mare.
In privinta trecerii din pensie anticipata partiala in pensie de invaliditate legea nu are o prevedere anume in acest sens poate si pentru faptul ca legiuitorul a prevazut ca cineva care lucreaza, a pierdut capacitate de munca si din cauza ca nu mai poate lucra cere expertizare pentru ca sa primeasca pensie de invaliditate.
In cazul cuiva care nu lucreaza nu vedem cum ar putea motiva cererea de expertizare a capacitatii de munca in vederea trecerii dintr-o pensie in alta.
Din aceasta cauza credem ca pentru lamurire trebuie sa va adresati direct Casei de pensii.
Dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala puteti lucra in continuare pana la primirea deciziei de pensionare. Atunci cereti angajartorului incetarea activitatii si eliberarea unei dovezi. Dovada de incetarea a activitatii se depune la Casa de pensii iar pensia va intra in plata incepand cu data de depunere a dovezii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1