Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de GEORGESCU IOANA la data: 02/09/2010 5:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: GEORGESCU IOANA la data: 02/09/2010 5:24am
Gen:M
Data nasterii:01.06.1949
Stagiul de cotizare:24DE ANI SI 3 LUNI,PRECIZEZ CA TOTI ANI LUCRATI AUI FOST IN GRUPA A 2 DE MUNCA
Alte date:1991 FEBRUARIE AM IESIT LA PENSIE PE CAZ DE BOALA HANDICAP GR.1,
Intrebare:CAND POT IESI LA PENSIE LA LIMITA DE VARSTA.MULTUMESC FRUMOS
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 02/12/2010 7:26am
Am mai raspuns la aceste date la mesajul pus pe numele Nicolae Georgescu daca doriti sa-l mai repetam il facem :
Pensia dv este de invaliditate gr I
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 01 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul de 24 de ani completi in gr II vi se acorda un spor de stagiu de cotizare de 6 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 30 ani si 3 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in conditii deosebite de 24 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform careea puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni, adica in 01 septembrie 2008 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani (cumuland sporul de stagiu pentru stagiul in grupa de munca si stagiul asimilat pentru perioada cat ati primit pensie de invaliditate).
Insa este o mica problema si anume aceea ca trecerea de la pensie de invaliditate la pensie la limita de varsta, conform actualei legi a pensiilor, se face la cerere iar in aceasta cerere trebuie sa optati pentru a vi se da pensia la limita de varsta recalculata sau sa ramaneti cu pensia de invaliditate. Pentru aceasta trebue sa va evaluati pensia la limita de varsta pentru a o putea compara cu cea de invaliditate. Pentru cei care la iesirea la pensie de invaliditate le-a fost acordat stagiu potential, cum este si cazul dv, in anumite conditii este posibil ca pensia la limita de varsta sa fie mai mica. Dupa presupunerea noastra pensia dv la limita de varsta va fi mai mare decat pensia de invaliditate dar nu trebuie sa mergeti pe presupuneri.
In anul 2010 va fi adoptata noua lege unitara a pensiilor si daca se vor mentine prevederile din proiect atunci dupa adopatarea acesteia trecerea de la pensie de invaliditate la pensie la limita de varsta se va face automat si se va allege din oficiu pensia avantajoasa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1