Subiect "Documente necesare pensionarii" Deschis de Viorica la data: 02/09/2010 5:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Documente necesare pensionarii
Scris de: Viorica la data: 02/09/2010 5:55am
Gen:F
Data nasterii:10.04.1952
Stagiul de cotizare: 28 ani si 2 luni
Alte date: ultimele 4 luni platite la Casa Nationala de Pensii
Intrebare: As dori sa stiu daca ma pot pensiona anticipat partial si de unde se obtine adeverinta de vechime in munca si fisa cu norme in original.
Re: Documente necesare pensionarii
Scris de: la pensie la data: 02/12/2010 8:06am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 10 mai 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti sa cereti pensie anticipata partiala indeplinind si conditia de varsta si cea de stagiu de cotizare.
Adeverinta pentru stagiu de cotizare o obtineti de la intreprinderea la care ati lucrat.
Nu intelegem la ce fisa cu norme va referiti. Daca este vorba de o perioada lucrata in agricultura la CAP atunci adeverinta de norme trebuie sa o luati de la cel care a preluat arhiva CAP-ului, de obicei aceasta fiind preluata de primaria din comuna respectiva.
Daca presupunerea noastra este corecta trebuie mai intai sa obtineti adeverinta de norme lucrate la CAP si apoi sa mergeti cu ea la Casa de Pensii pentru a va calcula vechimea in ani utili si apoi sa va faceti calculele privind stagiul de cotizare pentru a verifica daca indepliniti conditiile de pensie anticipata partiala sau trebuie sa-l mai completati.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1