Subiect "Despre pensionare" Deschis de Bradisteanu Sergiu Octavian la data: 02/09/2010 11:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Despre pensionare
Scris de: Bradisteanu Sergiu Octavian la data: 02/09/2010 11:20am
Gen:M
Data nasterii:22.04.1957
Stagiul de cotizare: 32 ani si 6 luni
Alte date:Grupa I 18 ani,8 luni, 26 zile; grupa a-II-a 5 luni, 20 zile; Grupa a-III-a 13 ani si 4 luni
Intrebare:Data la care pot depune dosarul in vederea pensionarii si ce trebuie sa contina acesta.Daca momentan sunt in somaj tehnic cum trebuie sa procedez?
Re: Despre pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/14/2010 9:15am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 22 aprilie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 9 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 6 luni.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 2 variante de pensionare :
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru stagiu dv in conditii speciale intre 17 ani si 6 luni si 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 7 ani si iesirea la pensie in 22 aprilie 2015.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru stagiul dv in conditii deosebite de 18 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si iesirea la pensie la limita de varsta in 22 aprilie 2018 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiu de cotizare de peste 35 ani.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
In cazul ultimei variante puteti cere pensie anticipata (nediminuata) la varsta de 60 ani, cu o anticipare de 5 ani, in data de 22 aprilie 2017 daca la acea data veti avea un stagiu de cotizare (inclusiv sporul pentru grupa de munca si probabil si stagiu militar) de 45 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare iar prevederile acesteia raman cele din proiect, datele de mai sus se modifica numai in varianta 1 deoarece reducerea varstei de pensionare creste la 9 ani si puteti sa cereti pensie la limita de varsta in 22 aprilie 2013.
Deoarece datele de iesire la pensie nu sunt apropiate consideram ca atat pentru continutul dosarului cat si pentru modul de procedare sa asteptati sa vedeti cum va evalua legislatia adica sa vedeti prevederile noii legi unitare a pensiilor si a normelor de aplicare ale acesteia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1