Subiect "Pensionare" Deschis de MITRE CAROLINA la data: 02/10/2010 2:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare
Scris de: MITRE CAROLINA la data: 02/10/2010 2:34am
Gen:F
Data nasterii:06.06.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua ,va rog sa ma ajutati cu lamuriri ,eu sunt salariata in sectorul bugetar ,in anul 2008 luna iulie a decedat sotul meu dupa o perioada de 13 ani de casatorie ,fac precizarea ca la data decesului sotul meu nu era pensionar ,varsta pe care o avea in momentul decesului era de 59 ani ,fiind contribuabil timp de 33 ani .
Va rog spunetim cand voi putea beneficia de pensie de urmas ,si daca beneficiez ca in conditiile actuale nu exista certitudine.
Multumesc
Re: Pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/15/2010 7:17am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la propria pensie la limita de varsta in 06 iunie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Aveti dreptul la pensie de urmas dupa sotul decedat la varsta de 60 ani daca sotul a murit de boala obisnuita sau la orice varsta daca sotul a murit in accident sau tuberculoza si nu aveti venituri din salariu mai mari de 459 lei.
Deoarece nu aveti perioada de casatorie ceruta de 15 ani pensia de urmas se diminuiaza cu 6 % de fiecare an pana la 15 ani adica in total in cazul dv cu 12 %.
Deoarece la varsta de 60 ani aveti dreptul la propria pensie aceasta nu se poate cumula cu pensia de urmas ci va trebui sa optati pentru una din ele.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si raman prevederile din proiect, atunci data la care aveti dreptul la propria pensie sau cea de urmas se amana cu 2 luni si devine 06 august 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1