Subiect "inchiderea cartii de munca" Deschis de Voican Maria la data: 02/10/2010 6:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
inchiderea cartii de munca
Scris de: Voican Maria la data: 02/10/2010 6:35am
Gen:F
Data nasterii:03.02.1952
Stagiul de cotizare:36ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:Am mers astazi 10.februarie 201o sa-mi depun dosarul pt.pensie anticipata (am dreptul conf.legii) dar nu mi-a primit dosarul pt. ca nu am avut cartea de munca inchisa. Cum sa inchid cartea de munca atata timp cat eu nu am decizia de pensionare iar cartea de munca trebuie inchisa conf.art.d din legea 53/2003 (codul muncii)- se incalca in mod flagrant legea si va rog sa-mi spuneti cui trebuie sa ma adresez pt.ca este un abuz la adresa mea si a multora ca mine.De la casa de pensii a sectorului 6 mi-a fost refuzat dosarul pt.ca nu am cartea de munca inchisa spunandu-mi ca societatea la care lucrez este obligata sa ma tina in serviciu pana imi iese decizia de pensionare. Mentionez ca eu lucrez la patron si nimeni nu il poate obliga absolut nimeni sa ma tina pe mine la serviciu si pe deasupra este ilegal sa lucrez avand in vedere ca ma pensionez anticipat (inteleg ca firma poate fi amendata daca raman sa lucrez pt.ca ar trebui sa lucrez la "negru". Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac si cui sa ma adresez, eventual justitiei?
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra.
Maria Voican - Bucuresti, str.Fabricii nr.8,bl.25/4, sc.A, et.2, ap.11, sector 6
Re: inchiderea cartii de munca
Scris de: la pensie la data: 02/16/2010 1:49am
Dupa parerea noastra exista mai multe aspecte si anume :
- Datorita afluxului mare de solicitanti ai pensiei anticipate partiale, determinat de iminenta adoptare a noii legi a pensiilor, functionarii Casei de Pensii speculeaza orice gresala pentru a respinge dosarul. Iar in privinta greselilor nu trebuie sa caute mult pentru a le gasi.
- Inchiderea carnetului de munca, ceruta de intocmirea unui dosar de pensionare nu inseamna desfacerea contractului de munca si incetarea activitatii ci inscrierea in carnetul de munca a unei ultime rubrici cu mentiunea “Propus la pensie (anticipata partiala)” si cu parafa angajatorului.
- Intreruperea activitatii se face la primirea deciziei de pensionare cad se va face si incetarea contractului de munca si deci nu veti lucra la negru ci pe contract de munca.
- Corect ar fi ca dosarul de pensionare sa fie intocmit de angajator si atunci functionarul de la casa de pensii explica direct cum trebuie inchis carnetul de munca..
Deci opinia noastra este sa incercati sa intelegeti ce va cere functionarul de la Casa de pensii si sa faceti ce va cere fara a inceta activitatea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1