Subiect "Se poate trece de la pensia medicala la pensia de limita de varsta?" Deschis de Mihaela Barbu la data: 02/10/2010 10:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Se poate trece de la pensia medicala la pensia de limita de varsta?
Scris de: Mihaela Barbu la data: 02/10/2010 10:12am
Gen: F
Data nasterii: 15 sept. 1952
Stagiul de cotizare: 17 ani
Alte date:
Intrebare: Buna ziua si mii de multumiri pentru bunavointa si rabdarea dvs.
Am marea rugaminte de a -mi da lamuriri in cazul meu atat de complicat.
In 1976 m-am angajat la cooperativa de invalizi, iar in 04.1993 m-am pensionat medical cu Grad 1 de handicap - permanent, (fiind nevazatoare ), avand 17 ani de vechime si deci de cotizatie.
Intrebarea mea este daca se poate trece de la pensia medicala la cea la limita de varsta, si daca da, cand pot face acest lucru.
Cu multumiri si respect.
Re: Se poate trece de la pensia medicala la pensia de limita de varsta?
Scris de: la pensie la data: 02/16/2010 2:55am
Va rugam sa ne iertati pentru intarzierea raspunsului. Aceasta intarziere se datoreaza faptului ca sunt multe mesaje si raspunsurile sunt date in ordinea primirii.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru handicap, in 15 noiembrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Aveti conditiile sa cereti pensie la limita de varsta deoarece nevazatorii se pot pensiona la orice varsta daca au realizat un stagiu de cotizare egal cu o treime din stagiul complet de cotizare (in cazul dv (7 ani 1 luna si 10 zile)
Dar exista un aspect de care trebuie sa tineti seama la cererea pensiei la limita de varsta.
Adica aceasta trecere se face la cerere si trebuie sa precizati pentru care din cele doua pensii optati, sa ramaneti tot cu pensia de invaliditate sau sau cereti pensia la limita de varsta. Acest fapt se datoreaza faptului ca este posibil ca pensia la limita de varsta sa fie mai mica decat pensia actuala de invaliditate.
Pentru a face aceasta optiune ar trebui sa stiti cat va fi pensia la limita de varsta.
Pentru a rezolva aceasta problema noi va propunem sa asteptati pana la adoptarea noii legi unitare a pensiilor cand nu va mai trebui sa mai optati pentru una din pensii ci se va acorda automat pensia avantajoasa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1