Subiect "Pensionare anticipata" Deschis de ROZALIA la data: 02/12/2010 1:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata
Scris de: ROZALIA la data: 02/12/2010 1:02am
Gen:Feminin
Data nasterii:12 ianuarie 1054
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:am trei copii,studii universitare
Intrebare:un an pentru cresterea copilului intrerupere influienteaza iesirea la pensie ?Cum se penalizeaza la pensie anticipata?
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/18/2010 1:58am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiilor si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru nastere si crestere copii, in 12 septembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 3 copii beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si puteti cere pensie la limita de varsta dupa 12 septembrie 2012.
Puteati cere pensie anticipata partiala (diminuata ) din 12 septembrie 2008 avand indeplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 29 ani si 4 luni.
Intreruperea pentru crestere copil nu influenteaza data de iesire la pensie ci daca aceasta a fost facuta inainte de aprilie 2001 aceasta perioada nu este luata in calculul stagiului de cotizare.
Diminuarea pensiei anticipate partiale se face in functie de numarul de luni de anticipare fata de 12 septembrie 2012 cand puteti iesi la pensie la limita de varsta si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare (neluand in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare).
In cazul cand ati cere acum pensie anticipata partiala ati avea 31 luni de anticipare iar stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare cu peste 2 ani si diminuarea ar fi de 12,40 %
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1