Subiect "Pensie" Deschis de Nicola Aurel la data: 02/12/2010 1:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Nicola Aurel la data: 02/12/2010 1:36am
Gen:B
Data nasterii:19.07.1952
Stagiul de cotizare:35ani si 2 luni
Alte date:1an si 4 luni stagiu militar, 4 ani studii universitare la seral, 3 luni somaj tehnic
Intrebare:Cand ma pot pensiona anticipat si cu ce penalizare?
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 02/18/2010 2:17am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiilor si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 19 iulie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata ) in 19 iulie 2012 avand indeplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani, neluand in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare si stagiu militar.
Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de mai multi factori si anume :
Daca pana atunci ramane in vigoare actuala lege a pensiilor diminuarea va fi de 30% daca stagiul de cotizare nu mai creste si de 24 % daca lucrati in continuare si stagiul de cotizare devine 37 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si raman prevederile din proiect, datele calendaristice de mai sus raman aceleasi iar diminuarea creste la 45 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1