Subiect "la pensie" Deschis de maria la data: 02/12/2010 3:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
la pensie
Scris de: maria la data: 02/12/2010 3:53am
Gen: F
Data nasterii: 23/02/1957
Stagiul de cotizare: 26 ani si 6 luni
Alte date: 17 ani si 7 luni grupa I de munca, facultate 5 ani 1978-1983
Intrebare: Cand ma pot pensiona anticipat sau limita de varsta?
Re: la pensie
Scris de: maria la data: 02/18/2010 4:03am
Gen:F
Data nasterii:23.021957
Stagiul de cotizare:26 ani si 6 luni
Alte date:17 ani si 6 luni in grupa I de munca, facultate 5 ani
Intrebare:la ce varsta ma pot pensiona anticipat partial sau limita de varsta? V-am trimis un subiect dar mi-ati calculat raspunsul pentru grupa a II -a de munca.
Re: la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/18/2010 5:21am
Aveti dreptate si ne cerem scuze pentru neatentie.Am tinut cont de observatie si am modificat raspunsul.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 23 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 8 ani 6 ani care se adauga impreuna cu stagiul asimilat penru studii universitare, la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 3 variante de pensionare :
Varianta 1
Stagiul dv de gr I intre 16 si 18 ani aduce o reducere a varstei standard de pensionare cu 9 ani si 7 luni prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 conform careia (indifferent de grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I) puteati iesi anterior la pensie la limita de varsta.
Modul de calcul al varstei de iesire la pensie conform acestui articol este mai complicata si pentru a confirma calculul nostru trebuie sa va adresati Casei de Pensii.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru stagiu dv in conditii speciale intre 16 si 18 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 8 ani si iesirea la pensie din 23 februarie 2009.
Varianta 3
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru stagiul dv in conditii deosebite intre 16 si 18 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni si iesirea la pensie la limita de varsta in 23 august 2013 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiu de cotizare de peste 30 ani.
Dintre variantele 1 si 2 avantajoasa este varianta 1
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
In cazul ultimei variante puteti cere pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani, in data de 23 februarie 2012 indeplinind si conditia de stagiu de cotizare de minim 30 ani fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare datele de mai sus se amana cu 1 an si devin :
- Data de iesire la pensie fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca in 23 februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 61 ani si stagiul complet de cotizare de 31 ani.
- Datele de iesire la pensie cu reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca : Varianta 1 dispare, Varianta 2 reducerea varstei de pensionare creste la 8 ani si 6 luni si data devine 23 august 2009 iar in cazul variantei 3 data devine 23 august 2014
- Data de iesire la pensie anticipata partiala in 23 februarie 2013 indeplinind si conditia sa aveti stagiul de cotizare minim 31 ani, fara stagiul asimilat pentru studii universitare.
Re: la pensie
Scris de: maria la data: 02/25/2010 3:39am
Gen:F
Data nasterii:23.02.1957
Stagiul de cotizare:26 ani si 6 luni
Alte date:17 ani si 6 luni grupa I, facultate 5 ani la zi
Intrebare: cum se modifica datele variantelor de raspuns pe care ati avut amabilitatea sa mi le trimiteti in conditiile in care grupa I pentru cei 17 ani si 6 luni am obtinut-o prin hotarare definitiva si irevocabila iar dupa 1 aprilie 2001 nu am beneficiat de conditii speciale sau deosebite?
Re: la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/27/2010 7:33am
Faptul ca ati obtinut Grupa I de munca prin hotarare judecatoreasca nu modifica variantele anterioare.
Nu este important daca ati beneficiat de grupa de munca dupa aprilie 2001 ci cum a fost echivalat stagiul dv de gr I dupa aprilie 2001.
Credem ca prin hotararea judecatoreasca trebuia sa fie precizata si grupa de munca cu care trebuia echivalat. Ne facandu-se aceasta echivalare raman variantele 1 si 3.
Varianta 1 deoarece aceasta nu depinde de echivalarea grupei de munca si varianta 3 prin care se echivaleaza automat grupa I cu conditii deosebite.
Opinia noastra este ca daca vreti sa va pensionati insistati pe varianta 1 pentru ca articolul 167^1 din legea 19/2000 va fi abrogat prin noua lege a pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1