Subiect "cotizare pensie stat" Deschis de panait mariana la data: 02/14/2010 8:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cotizare pensie stat
Scris de: panait mariana la data: 02/14/2010 8:40am
Gen:
Data nasterii:1964
Stagiul de cotizare:12ani ,4luni as vrea sa stiu daca pot cotiza pentru diferenta de 13 ani ce am nevoie pentru a insuma cei 25 necesari la pensionare pot plati lunar la casa de pensii sau anual?si daca se ia in calcul la punctaj cand ajung la virsta de pensionare
Re: cotizare pensie stat
Scris de: la pensie la data: 02/19/2010 8:13am
Pentru a beneficia de pensie la limita de varsta la varsta de 60 ani conform actualei legi a pensiilor sau 65 ani conform viitoarei legi a pensiilor aveti nevoie de un stagiu minim de 15 ani (nu 25 ani).
Pentru a va completa stagiul de cotizare pana la stagiul minim necesar trebuie sa incheiati cu Casa de Pensii un Contract de Asigurare Sociala pentru care trebuie sa aveti numai actele personale de identificare. Plata se poate face anual. La pensie se va calcula punctajul pentru intreaga perioada lucrata si cea completata prin contractul de asigurare sociala. Punctajul pe perioada contractului de asigurare sociala depinde de suma asigurata iar sfatul nostru este sa nu va asigurati pentru o suma si o perioada mai mari decat cele minim necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1