Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de Ștefan M. la data: 02/14/2010 8:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: Ștefan M. la data: 02/14/2010 8:52am
Gen:Masculin
Data nasterii:08-08-1947
Stagiul de cotizare:33 ani,2 luni
Alte date: 2 Luni GR I, 28 ani și 7 luni GR II și restul GR III
Intrebare: Când trebuia să ies la pensie pentru limita de vârstă și ce acte trebuia să depun la Casa de Pensii
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 02/19/2010 8:33am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiilor si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 08 octombrie 2011 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul de 28 ani lucrat in in gr II vi se acorda un spor de vechime de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de 28 ani in aceasta grupa beneficiti de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni va puteati pensiona la limita de varsta la varsta de 57 ani si 8 luni adica din 08 februarie 2005 indeplinind si conditia ca stagiul total de cotizare sa fie peste 33 ani si 4 luni.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare datele de mai sus nu se modifica.
Lista cu actele ce trebuie sa le depuneti in dosarul de pensie este bine sa o consultati fie pe site-ul Caselor Judete de Pensii (Pe Google cautati CJP) sau la sediul Casei de pensii judetene de care apartine domiciliul dv, unde se da lista completa din care alegeti pe cele care se refera la situatia dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1