Subiect "Pensie pt invaliditate vs pensie partial anticipata" Deschis de tisa la data: 02/14/2010 11:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie pt invaliditate vs pensie partial anticipata
Scris de: tisa la data: 02/14/2010 11:50am
Gen:Feminin
Data nasterii:13.10.1952
Stagiul de cotizare:33 ani si 8 luni
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Intrebarea este pentru mama mea, are stagiu de cotizare de 33 ani si 8 luni, iar la 1 aprilie 2010 ii expira cele 183 de zile de concediu medical si ar dori sa se pensionze, insa nu stie pentru care din cele doua tipuri de pensii sa opteze, in speta, cea pentru invaliditate gradul II sau cea partial anticipata.
Ne-ar interesa, dupa opinia dvs, care din cele doua pensii mentionate mai sus ar fi mai avantajoasa financiar.
In cazul in care s-ar pensiona anticipat partial, care ar fi penalizarea maxima care i se va aplica la pensie?
Va multumesc.
Re: Pensie pt invaliditate vs pensie partial anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/19/2010 1:23pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiilor si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 13 ianuarie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In cazul mamei dv Pensia de invaliditate (daca indeplineste toate conditiile din punct de vedere medical) este avantajoasa deoarece :
-Este mai mare fata de cea anticipata partiala cu 5,25 % (aceasta este diminuarea pensiei anticipate partiale cerute la aceiasi data).
- Perioada cat beneficiaza de pensie de invaliditate este considerata stagiu de cotizare asimilat si este luata in calculul pensiei la limita de varsta.
-Indeplineste conditiile pentru ca sa fie nerevizuibila medical (nu este obligata sa se prezinte anual la comisia de expertiza a capacitatii de munca).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1