Subiect "PERIOADA LUCRATA IN UE" Deschis de CRETU la data: 02/14/2010 3:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PERIOADA LUCRATA IN UE
Scris de: CRETU la data: 02/14/2010 3:27pm
SUNT NASCUT IN IUNIE 1954,AM LUCRAT DIN 1972 PANA IN 2001 IN TARA

IAR DIN 2001 LUCREZ CU CONTRACT DE MUNCA IN ITALIA,CONTRIBUTIA

PENTU PENSIE FIIND PLATITA IN ITALIA.

AS DORI SA STIU CUM SE IA IN CALCUL LA VECHIME SI LA CALCULUL PUNCTULUI DE PENSIE.

VA MULTUMESC
Re: PERIOADA LUCRATA IN UE
Scris de: la pensie la data: 02/19/2010 1:56pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iunie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensia din Romania va fi calculata separat iar contributia din Italia va fi luata in calcul separate in Italia conform legilor de acolo.
Totusi stagiul cotizat in Italia va poate ajuta la pensia din Romania numai ca vechime (nu si la punctaj) la deschiderea dreptului la pensie astfel:
-Pentru pensia la limita de varsta din iunie 2019 nu avei nevoie de vechime deoarece pentru aceasta se cere un stagiu minim de cptizare in Romania de 15 ani pe care il aveti.
-Pentru pensie anticipata partiala de care aveti dreptul sa cereti la varsta de 60 ani adica din iunie 2014 aveti nevoie de un stagiu de cotizare de 35 ani iar dv aveti numai 28 sau 29 ani in tara si aveti nevoie sa completati acest stagiu pana la 35 ani pe care il puteti face cu acte care sa dovedeasca faptul ca ati cotizat restul de stagiu in Italia.
Mai multe informatii pentru pensionarii cu domiciliul in strainatate gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1