Subiect "Calculul pensiei pentru o persoana cu handicap accentuat" Deschis de Irina Groza la data: 02/16/2010 10:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calculul pensiei pentru o persoana cu handicap accentuat
Scris de: Irina Groza la data: 02/16/2010 10:29am
Gen:M
Data nasterii:30.04.1953
Stagiul de cotizare:26 ani si o luna
Alte date:iesit la pensie in 1999
Intrebare:
Conform legii pensiei din anul 1999, o persoana cu handicap accentuat, de sex masculin, iese la pensie dupa un stagiu de 20 de ani. Eu am indeplint un stagiu de 26 de ani si o luna(am depasit norma ceruta de 20 de ani cu 6 ani si o luna). Astfel am un punct de pensie in plata, la aceasta data, de 798 lei.
Stiu ca pentru depasirea anilor obligatorii de pensionare, se primeste un procent, in plus, de 3% din punctul de pensionare pentru fiecare an de depasire a plafonului de pensie.
Mentionez ca pentru aceasta perioada dupa calculul Casei de Pensii Gorj am acumulat 1.0083 puncte in plata.
Dupa recalcularea pensiei dupa Legea 19 mi-au scazut 0.250 puncte procentuale.
Va rog, ati putea sa imi explicati cum s-a calculat aceasta scadere, precum si felul in care mi s-a calculat pensia.
Multumesc.

Groza Gheorghe
Tg-Jiu
Re: Calculul pensiei pentru o persoana cu handicap accentuat
Scris de: la pensie la data: 02/21/2010 10:13am
Ati mai postat un mesaj cu un continut identic si va repetam raspunsul dat la acesl mesaj.
Diferentele majore ale modului de calcul a pensiei intre legea 3/1977 valabila pana in martie 2001 si actuala lege a pensiilor 19/2000 intrata in vigoare dupa aprilie 2001 consta in urmatoarele:
- Conform legii 3/1977 pensia de invaliditate s-a calculat in procente din salariul tarifar in functie de vechime, grupa de munca si gradul de invaliditate.
- Conform legii 19/2000 pensia de invaliditate se calculeaza la fel ca pensia la limita de varsta, facandu-se un punctaj mediu pe toata perioada lucrata. In acest calcul se iau in calcul salariile avute pe toata perioada lucrata raportate la salariile medii pe economie.
In acest fel conform modului de calcul al legii 3/1977 sunt avantajati cei care la iesirea la pensie au salariul tarifar mai mare iar in cazul modului de calcul al legii 19/2000 cei care au avut un salariu constant mai mare pe toata perioada lucrata.
In cazul dv concret credem ca ati avut o perioda mai mare salarii mici (probabil la inceput) si un salariu mare la iesirea la pensia de invaliditate, fapt ce v-a dat o pensie mai mare conform legii 3/1977 si ati avut o medie diminuata pe toata perioada lucrata si deci o pensie mai mica dupa legea 19/2000.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1