Subiect "varsta standard pt pensia anticipata partial" Deschis de simona la data: 02/16/2010 3:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta standard pt pensia anticipata partial
Scris de: simona la data: 02/16/2010 3:02pm
Gen:feminim
Data nasterii:15.02.1956
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:varsta standard de pensionare la mom actual este 58 ani si 9 luni. Cum conditia de stagiu complet este indeplinita...si cum ..58 ani si 9 luni minus 5 ani fac 53 de ani si 9 luni..deci eu pot sa imi depun dosarul pt pensie anticipata partiala nu??..din calcule vazute pe site vad ca dvoastra faceti referire la varsta standard de 60 de ani..care ce la mom actual este de 58 ani si 9 luni. Va multumesc!
Re: varsta standard pt pensia anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 02/22/2010 4:01am
Faceti o confuzie pe care o fac multi altii deoarece modul dv de calcul va este convenabil.
Varsta standard de pensionare nu se alege dupa data la care vreti sa va pensionati la pensie anticipata partiala ci se calculeaza in functie de data dv de nastere conform anexei 3 la legea 19/2000 sau anexei 9 la ordinul 340/2001 (normele de aplicare ale legii 19/2000)
Calculul corect in cazul dv este :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 15 februarie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani, cu anticipare de 5 ani fata de varsta standard de 60 ani, adica in 15 februarie 2011 indeplinind si conditia sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 30 ani
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare atunci datele de pensionare de mai sus se amana cu 6 luni si devin :
- Data de iesire la pensie la limita de varsta in 15 august 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala in 15 august 2011.
Afirmatia ca in aceasta luna varsta standard de pensionare este de 58 ani si 9 luni pe care o facem si noi pe site este o prescurtare a afirmatie corecte care este :
“In aceasta luna se pot pensiona la pensie la limita de varsta (fara reducerea varstei de pensionare) cei care care au varsta standard de pensionare …”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1