Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de MIHAELA la data: 02/17/2010 6:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: MIHAELA la data: 02/17/2010 6:55am
Gen:F
Data nasterii:3 MARTIE 1956
Stagiul de cotizare:35 ANI SI 9 LUNI,DIN CARE:25 ani conditii normale,7 ani conditii deosebite(constructii),2 ani pensie invaliditate gr 2.-+1 an si 9 luni pt gr I si II (legea 3/1977)
Alte date:
Intrebare:pentru cei 7 ani lucrati in conditii deosebite(in constructii),pentru care mi s-a mai adaugat la vechime 1 an si 9 luni,se mai scade din limita standard de pensionare 1 an,astfel incat sa ma pot pensiona in anul acesta(2010),la54 ani,pana nu se modifica legea pensiilor?
VA MULTUMESC ANTICIPAT.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: MIHAELA la data: 02/17/2010 7:01am
MIHAELA :
Gen:F
Data nasterii:3 MARTIE 1956
Stagiul de cotizare:35 ANI SI 9 LUNI,DIN CARE:25 ani conditii normale,7 ani conditii deosebite(constructii),2 ani pensie invaliditate gr 2.-+1 an si 9 luni pt gr I si II (legea 3/1977)
Alte date:
Intrebare:pentru cei 7 ani lucrati in conditii deosebite(in constructii),pentru care mi s-a mai adaugat la vechime 1 an si 9 luni,se mai scade din limita standard de pensionare 1 an,astfel incat sa ma pot pensiona in anul acesta(2010),la54 ani,pana nu se modifica legea pensiilor?
VA MULTUMESC ANTICIPAT.

DE ASEMENEA,VA MAI ROG SA-MI SPUNETI IN CAZUL IN CARE M-AS PUTEA PENSIONA,CARE AR FI PROCENTUL DE PENALIZARE.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 02/22/2010 5:07am
Reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca conditii deosebite nu se cumuleaza cu anticipparea pensiei anticipate partiale si in acest caz situatia dv este urmatoarea:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 03 martie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul intre 6 si 8 ani in grupa conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona la limita de varsta la varsta de 59 ani, adica dupa 03 martie 2015 indeplinind si conditia ca stagiul total de cotizare sa fie minim 30 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani, cu anticipare de 5 ani fata de varsta standard de 60 ani, adica in 03 martie 2011 indeplinind si conditia sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 30 ani
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si se mentin prevederile din proiect, atunci datele de pensionare de mai sus se amana cu 7 luni si devin :
- Data de iesire la pensie la limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare pentru grupele de munca, in 03 octombrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca in 03 octombrie 2015.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala in 03 octombrie 2011.
Noi credem ca in aceste conditii nu aveti sanse sa iesiti la pensie anticipata partiala inainte de adoptarea noii legi a pensiilor si in aceste conditii daca cereti pensie anticipata partiala in 03 octombrie 2011 diminuarea pensiei va fi de 45%.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1