Subiect "Pensie de invaliditate" Deschis de Ginu Jana la data: 02/17/2010 6:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de invaliditate
Scris de: Ginu Jana la data: 02/17/2010 6:59am
Gen:F
Data nasterii:13 11 1970
Stagiul de cotizare:10 ani grupa I (1989-1999)
Alte date:2 ani CNPAS
Intrebare:In ianuarie 2008 am fost diagnosticata cu glaucom congenital,astigmatism mixt,maculopatie degenerativa coloidala A.O. dupa un an comisia de expertiza mi-a eliberat certificat de incadrare in grad de handicap GR III permanent. Va rog sa-mi spuneti daca indeplinesc conditii pentru pensie de invaliditate. Mentionez ca nu am serviciu.
Re: Pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/22/2010 7:05am
Din punct de vedere al varstei si al stagiului de cotizare aveti dreptul la pensie de invaliditate. Deasemeni aveti dreptul la pensie de invaliditate chiar daca in prezent nu lucrati.
Dar pentru a beneficia de pensie de invaliditate trebuie sa va adresati Casei de Pensii cu cererea de a fi examinata de Comisia de Expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de Pensii pentru a fi incadrata intr-un grad de invaliditate. Comisia de experiza si gradul de invaliditate sunt separate de comisia de epertiza a gradului de handicap si de gradul de handicap in care v-a incadrat aceasta.
Nu trebuie sa mai amanati prezentarea la comisia de incadrare in gradul de invaliditate pe deoparte pentruca pierdeti un drept pe care il aveti (pensia de invaliditate) cat si faptul ca pentru pensia de invaliditate se pune conditia ca sa indepliniti si conditia sa aveti un anumit stagiu de cotizare in functie de varsta, conditie pe care acum o indepliniti dar cu inaintarea in varsta si cu modificarea legislatiei riscati sa nu o mai indepliniti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1