Subiect "Pot sa ma pensinez anticipat?" Deschis de ROMILA VASILE la data: 02/18/2010 2:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pot sa ma pensinez anticipat?
Scris de: ROMILA VASILE la data: 02/18/2010 2:48am
Gen:Barbat
Data nasterii:19.10.1953
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:Stagiu militar satisfacut,absolvit fac.de constructii sectia instalatii,am lucrat in grupa a II a de munca 7 ani si 5 luni.
Intrebare:Daca ma pot pensiona anticipat acum la varsta de 56 de ani si 4 luni,impliniti.Va multumesc.
Re: Pot sa ma pensinez anticipat?
Scris de: la pensie la data: 02/22/2010 1:17pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 19 octombrie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul de 7 ani in gr II i se acorda un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se cumuleaza, impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare si stagiul militar, la stagiul de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa intre 6 si 8 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona la limita de varsta la varsta de 64 ani, adica dupa 19 octombrie 2017 indeplinind si conditia ca stagiul total de cotizare sa fie minim 35 ani (inclusiv sporul pentru grupa II de munca si stagii asimilate pentru studii universitare si stagiul militar).
Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 60 ani, adica din 19 octombrie 2013 daca indepliniti si conditia sa aveti stagiul de cotizare de minim 35 ani, (acum avand 32 ani si 9 luni) la aceasta pensie nu se iau in calcul stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiul militar.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare atunci datele de pensionare de mai sus nu se modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1