Subiect "conditii de pensionare" Deschis de Florin Ionescu la data: 02/19/2010 3:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
conditii de pensionare
Scris de: Florin Ionescu la data: 02/19/2010 3:20am
Gen:M
Data nasterii:12.04.1950
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:cadru didactic univ. cu vechime 33 ani in inv.superior
Intrebare:
Cand ma pot pensiona anticipat/anticipat partial?
Care sunt penalizarile actuale? Daca ma pensionez pe legea actuala, vara aceasta, beneficiez de reducerea cu 3 ani a varstei standard, care va fi penalizarea si cum se schimba lucrurile o data cu intrarea in vigoare a legii noi? Voi suporta o noua penalizare (marita) si o reconsiderare a varstei standard (62 la 65!) cu penalizarea marita???
Lucrurile cam asa par!Ce ma puteti sfatui?
Multumesc pentru intelegere, astept raspunsul dvs.
Cu stima, IF
Re: conditii de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/23/2010 2:13pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru statutul de cadru didactic, in 12 martie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul de 30 ani cu statut de cadru didactic aveti dreptul sa cereti pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare cu 3 ani adica incepand cu 12 martie 2012 dupa incheerea anului scolar.
Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 60 ani, cu anticipare de 5 ani, adica dupa 12 martie 2010. Presupunand ca cereti pensie anticipata partiala la aceasta data diminuarea ar fi de cca 11 %
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si prevederile din proiect nu se vor modifica, atunci datele de pensionare de mai sus nu se modifica cu exceptia diminuarii pensiei care va fi mai mare.
In proiectul noii legi se prevede ca sa se pastreze dreptul de reducere al varstei de pensionare cu 3 ani pentru statutul de cadru didactic.
Presupunand ca la 01 iulie se va adopta noua lege a pensiei si cereti atunci pensie anticipata partiala aceasta va fi diminuata cu cca 16,50%.
Cred ca ne intelegeti ca noi nu va putem da sfaturi avand la baza un proiect de lege care nu stim ce modificari va suferi si nici cand va fi adoptata. Noi va dam informatiile pe care le avem iar dv trebuie sa luati hotararea asumandu-va si consecintele.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1