Subiect "PENSIA ANTICIPATA PARTIALA" Deschis de BOZGA DOINITA la data: 02/19/2010 5:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIA ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: BOZGA DOINITA la data: 02/19/2010 5:28am
Gen:F
Data nasterii:12.07.1955
Stagiul de cotizare:33 ani. Alte date:salariata
Intrebare:1.Data iesirii la pensie anticipata partiala; 2.Cum procedez (cu demisia),daca doresc sa nu mai lucrez din acea data, pana la sosirea deciziei de pensionare, cand si cum trebuie sa anunt societatea unde lucrez de intentia mea.
Re: PENSIA ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: la pensie la data: 02/24/2010 1:28am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 12 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 55 ani, cu anticipare de 5 ani, adica dupa 12 iulie 2010.
Daca nu puteti iesi la pensie anticipata partiala conform legii 19/2000 deoarece pana la acea data se aplica noua lege a pensiilor datele de mai sus se amana cu 3 luni si devin:
- Data de iesire la pensie la limita de varsta in 12 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 3 luni.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala dupa 12 octombrie 2011.
Daca intentionati sa incetati activitatea la data depunerii dosarului de pensie cereti si incetarea contractului de munca si atasarea adeverintei de incetarea activitatii la dosarul de pensie. Dar trebuie sa aveti in vedere ca va asumati un mare risc deoarece in aceasta perioada functionarii Caselor de Pensii sunt mai exigenti la verificarea dosarelor de pensie anticipata in vederea limitarii valului de pensionari si riscati sa vi se respinga dosarul si sa ramaneti fara servici.
Din punct de vedere legal dv trebuie sa depuneti o cerere la registratura intreprinderii prin care sa cereti intocmirea dosarului de pensionare care este o obligatie a angajatorului. Perioada de anticipare trebuie sa acopere atat perioada de preaviz (daca cereti si incheerea contractului de munca) cat si cea necesara intocmirii dosarului.
Cum acestea pot fi diferite de la un caz la altul nu vi le putem preciza.
Re: PENSIA ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: BOZGA DOINITA la data: 02/25/2010 7:25am
la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 12 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 55 ani, cu anticipare de 5 ani, adica dupa 12 iulie 2010.
Daca nu puteti iesi la pensie anticipata partiala conform legii 19/2000 deoarece pana la acea data se aplica noua lege a pensiilor datele de mai sus se amana cu 3 luni si devin:
- Data de iesire la pensie la limita de varsta in 12 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 3 luni.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala dupa 12 octombrie 2011.
Daca intentionati sa incetati activitatea la data depunerii dosarului de pensie cereti si incetarea contractului de munca si atasarea adeverintei de incetarea activitatii la dosarul de pensie. Dar trebuie sa aveti in vedere ca va asumati un mare risc deoarece in aceasta perioada functionarii Caselor de Pensii sunt mai exigenti la verificarea dosarelor de pensie anticipata in vederea limitarii valului de pensionari si riscati sa vi se respinga dosarul si sa ramaneti fara servici.
Din punct de vedere legal dv trebuie sa depuneti o cerere la registratura intreprinderii prin care sa cereti intocmirea dosarului de pensionare care este o obligatie a angajatorului. Perioada de anticipare trebuie sa acopere atat perioada de preaviz (daca cereti si incheerea contractului de munca) cat si cea necesara intocmirii dosarului.
Cum acestea pot fi diferite de la un caz la altul nu vi le putem preciza.
Re: PENSIA ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: BOZGA DOINITA la data: 02/25/2010 7:33am
Gen:F
Data nasterii:12.07.1955
Stagiul de cotizare:33
Alte date:salariata
Intrebare:Data pensionarii anticipata partial (conform noii legi unitare a pensiilor, daca va intra in vigoare la acea data), este octombrie 2011 ( dupa cum ati mentionat in raspuns) sau octombrie 2010?. Va multumesc pentru informatiile furnizate la intrebarile anterioare.Apreciez munca dumneavoastra si mai ales utilitatea acestui site.
Re: PENSIA ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: la pensie la data: 02/27/2010 7:41am
Aveti dreptate sa ne semnalati gresala si ne cerem scuze. Daca pana in 12 iulie 2010 se adopta noua lege a pensiilor data de iesire la pensie anticipata partiala se amana cu 3 luni si devine 12 octombrie 2010 nu 2011 cum din gresala am tastat noi.
Re: PENSIA ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: tiperciuc stefania la data: 01/12/2011 1:33am
Gen:feminin
Data nasterii:28.05.1959
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:
Intrebare:pensie anticipata
Re: PENSIA ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: la pensie la data: 01/19/2011 3:14am
Pentru Tiperciuc Stefania
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta dupa 28 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 5 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) dupa varsta de 56 ani si 5 luni adica dupa 28 octombrie 2015 cand realizati stagiul de cotizare de 39 ani si 5 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 45 %) dupa 28 octombrie 2015.
Re: PENSIA ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: Anca la data: 01/24/2011 6:14am
la pensie :
Pentru Tiperciuc Stefania
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta dupa 28 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 5 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) dupa varsta de 56 ani si 5 luni adica dupa 28 octombrie 2015 cand realizati stagiul de cotizare de 39 ani si 5 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 45 %) dupa 28 octombrie 2015.


Puteti detalia cum ati ajuns la procentul de penalizare de 45%? Exista un algoritm similar cu cel valabil inainte de suspendarea pensionarii anticipate la jumatatea lui 2010?
Re: PENSIA ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: la pensie la data: 01/31/2011 7:21am
Pentru Anca
Da este asemanator numai ca nu se calculeaza in functie de stagiul de cotizare (acesta ramane numai conditie de acordare) ci numai in functie de numarul de luni de anticipare care se inmultesc cu 0,75 %
Astfel D-na Tiperciuc daca cere pensie anticipata in 28 octombrie 2015 pana la 28 octombrie 2020 sunt 60 luni de anticipare iar diminuarea va fi de : 60 x 0,75 % = 45 %
Aceasta diminuare se poate calcula pe site-ul nostru la “Pensie anticipata partiala / Conform legii unitare a pensiilor (proiect)” care intre timp a devenit lege fara a fi modificata aceasta prevedere.
Atentie pe site sunt doua butoane cu “Pensie anticipata partiala” din care numai la unul este postat acest calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1