Subiect "Cand pot iesi la pensie,anticipata sau partiala" Deschis de Popescu Livia la data: 02/22/2010 3:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot iesi la pensie,anticipata sau partiala
Scris de: Popescu Livia la data: 02/22/2010 3:47am
Gen:F
Data nasterii: 01.05.1952
Stagiul de cotizare: 26 ani din cartea de munca/dupa care in pensie de invaliditate gr 2 pana in prezent
Alte date: Din 1995 luna Mai am intrat in Pensie de invaliditate gr.2 in care sunt si in prezent.
Intrebare Cind pot iesi la pensie de drept,la pensie anticipata sau la pensie anticipate partial si care este mai avantajoasa tot odata care sunt condiitile care trebuie sa le indeplinesc.
Re: Cand pot iesi la pensie,anticipata sau partiala
Scris de: la pensie la data: 02/25/2010 6:33am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 iunie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru pensia la limita de varsta se cere sa aveti varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 2 luni. La calculul punctajului pensiei la limita de varsta se ia in calcul si perioada in care ati avut pensie de invaliditate.
Nu aveti dreptul la pensie anticipata sau anticipata partiala deoarece pentru acestea pe langa conditia de a avea varsta mai mare de 54 ani si 1 luna se mai cere sa aveti stagiul de cotizare de 28 ani si 2 luni pentru pensia anticipata partiala si de 38 ani si 2 luni pentru pensie anticipata fara a lua in calcul perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare iar prevederile din proiect nu se modifica, datele de mai sus nu se modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1