Subiect "lamurire" Deschis de Victoria la data: 02/22/2010 11:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamurire
Scris de: Victoria la data: 02/22/2010 11:57am
Gen:feminin
Data nasterii:24.09.1959
Stagiul de cotizare:34 de ani de munca
Alte date: in prezent salariata
Intrebare: vreau sa ma pensionez. ce drepturi mi se cuvin si la ce categorie ma incadrez? pensie anticipata? anticipata partiala? la ce varsta ar trebui sa ies normal la pensie?
multumesc!
Re: lamurire
Scris de: la pensie la data: 02/25/2010 8:59am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 24 septembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 55 ani, cu anticipare de 5 ani, in 24 septembrie 2014 indeplinind si conditia sa aveti stagiul de cotizare minim 30 ani.
Daca in anul 2010 se va adopta noua lege a pensiilor unitare atunci datele de pensionare de mai sus se amana cu 2 ani si 4 luni si devin :
- Data de iesire la pensie la limita de varsta in 24 ianuarie 2022 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 4 luni.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala dupa 24 ianuarie 2017 indeplinind si conditia de stagiu de cotizare
Re: lamurire
Scris de: Victoria la data: 02/26/2010 12:40pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

MULTUMESC PENTRU PROMPTITUDINE!

mentionez ca am vechime de 34 de ani din care 18 ani in mediu toxic.
Banuiesc ca acum se schimba datele problemei.
Ma pot pensiona?!
Re: lamurire
Scris de: la pensie la data: 03/03/2010 7:54am
Din pacate nu putem schimba nimic din raspuns.
Pentru a va calcula reducerea varstei de pensionare trebuie sa specificati daca stagiul lucrat in mediu toxic a fost incadrat in una din grupele de munca : gr I sau II inainte de 1 aprilie 2001 si conditii deosebite sau conditii speciale dupa aceasta data. Legea pensiilor nu prevede reducerea varstei de pensionare pentru stagiu in mediu toxic ci pentru stagiile de cotizare in grupele de munca enumerate mai sus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1