Subiect "precizari" Deschis de pandele violeta la data: 02/22/2010 5:35pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
precizari
Scris de: pandele violeta la data: 02/22/2010 5:35pm
Gen:F
Data nasterii:11.12.1949
Stagiul de cotizare:42ani
Alte date:
Intrebare:
Am descoperit site-ul dvs. si incercam sa inteleg cum trebuie sa introduc datele pentru a-mi verifica calculul pensiei stabilita in buletinul de calcul emis de casa de pensii. Pentru a nu face greseli, as vrea sa ma ajutati sa-mi clarific unele neintelegeri.

1. Anii de facultate - cursuri de zi fiind inclusi in calculul pensiei, sunt considerati vechime in munca? Daca este asa, procentul de 3% pentru vechimea in munca va fi aplicat dupa 5 ani de activitate ( 4 ani de facultate - cursuri de zi plus un an de munca )?

2. Dupa absolvirea facultatii, m-am angajat la data de 03.10.1974; la data de 15.07.1975 am primit o treapta de salarizare ( mi s-a marit salariul ); la data de 03.12.1975 am mai primit o treapta de salarizare. Intrebarea este: cum sa calculez salariul lunar?

3. In totalul anilor de activitate au fost perioade in care am beneficiat de mai multe sporuri care au fost tratate diferit de la o perioada la alta, in functie de cum au fost negociate CCM-urile anuale. Enumar sporurile de care am beneficiat in decursul activitatii:
- spor de aviatie - intr-o perioada a fost calculat ca si spor, fara sa faca parte din salariul de baza, adica nu a intrat in baza de calcul a sporului de vechime. In alta perioada, acest spor a intrat in salariul de baza, adica a intrat in baza se calcul a sporului de vechime;
- spor de ecran - care de asemenea a fost calculat diferit, in functie de cum se faceau negocierile CCM-urilor anuale. Intr-o perioada s-a calculat prin aplicarea procentului la salariul tarifar, in alta perioada s-a calculat prin aplicarea procentului la salariul tarifar plus sporul de aviatie;
- sporul de vechime - si acesta a fost calculat diferit de la o perioada la alta, de asemenea in functie de cum erau negociate CCM-urile anuale.

Toate aceste sporuri, indiferent de felul in care au fost calculate de la o perioada la alta, au intrat in venitul brut realizat, care a reprezentat baza de calcul a contributiilor. Intrebarea mea este urmatoarea: cum evidentiez aceste sporuri in tabelul de calcul al pensiei, atata vreme cat pentru sporuri am numai doua coloane, una pentru " % " si una pentru " sporurile fixe ", tinand cont si de faptul ca baza de impozitare pentru aceste sporuri a fost diferita de la o perioada la alta.
Situatia aceasta mai complicata ( zic eu ), de calculare a sporurilor m-a determinat sa-mi scot de la serviciu fisa individuala anuala, in care sunt evidentiate salariul tarifar, fiecare spor in procente si valoric, veniturile brute realizate care au stat la baza calcularii contributiilor. In veniturile brute realizate sunt incluse si primele de care am beneficiat ( de obicei prima de Paste si de Craciun ).
As fi vrut sa va atasez, o fise, cu rugamintea de a-mi spune daca este OK sa trec in coloana de salariu venitul brut realizat din aceste fise de calcul al salariului, fara sa mai completez coloana de sporuri.Puteti sa-mi spuneti cum sa procedez?

4. Alta intrebare este legata de faptul ca, dupa data de 1 noiembrie 2008, cand mi-am depus dosarul, am mai lucrat pana ce mi-a iesit decizia, deci am mai realizat venituri si as vrea sa-mi recalculez pensia si cu aceste venituri. Este posibil?

Imi cer scuze ca am scris atat de mult, dar am vrut sa ma fac inteleasa.

Va multumesc pentru rabdare.
Re: precizari
Scris de: la pensie la data: 02/25/2010 2:51pm
Credem ca ati inteles ca la atatea mesaje nu putem sa va clarificam toate nelamuririle fiecaruia ci fiecare ar trebui sa analizeze si raspunsurile date celorlalti si astfel multe din neclaritati vor fi lamurite.
Vom incerca sa va raspundem sistematizat in speranta ca raspunsul dat dv va fi citit si de alti vizitatori care au aceleasi nelamuriri.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 11 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
1.Nu ati precizat ce fel de pensie aveti.
-Daca ati cerut si obtinut pensie anticipata partiala stagiul asimilat pentru studii superioare nu se ia in calcul acestei pensii si deci nu trebuie introdusa in program.
- Stagiul asimilat pentru studii superioare se introduce in program numai la pensia la limita de varsta pe care o puteati obtine la aceasta data numai prrin reducerea varstei de pensionare pentru stagii in grupele de munca.
Pe timpul stagiului asimilat pentru facultate alegeti codul “F” si pe timpul vacantei.
Sporul de vechime se introduce dupa 5 ani de la angajare si in aceasta perioada nu intra facultatea.
2. Salariul lunar in cazul cand acesta a fost modificat in cursul lunii trebuie aproximat in functie de perioda din luna lucrata cu fiecare din salarii. Corect ar fi sa introduceti salariul trifar din acea luna calculat in functie de cate zile lucratoare ati lucrat cu fiecare salariu dar acest lucru este mai dificil. Daca aveti Buletinul de calcul al Casei de Pensii utilizati salariul folosit in acesta.
3. In perioada anterioara introducerii sporurilor in salariu introduceti salariu tarifar in coloana cestuia iar sporurile cu caracter permanent primite le cumulati pe cele exprimate in % si le introduceti in coloana % iar cele exprimate in lei le introduceti cumulate in coloana “fixe”
In perioada dupa introducerea sporurilor in salariu (conform reglementarilor de la 1 aprilie 1992) suma totala se introduce in coloana salariu tarifar fara a mai trece nimic in coloana sporuri.
4.Daca dupa depunerea dosarului de pensionare ati mai lucrat aceste sume vor fi valorificate la calculul pensiei la limita de varsta.
Re: precizari
Scris de: Cirstea Catrina la data: 04/24/2013 2:54am
Gen:M
Data nasterii:02.11.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Incepand cu 01.martie 2013 ,sotul meu , care lucreaza la o firma privata si-a depus dosar de pensie la limita de varsta ( fac precizarea ca se incadreaza deoarece are 24 de ani grupa I de munca );Decizia de pensionare a sosit;
Ce trebuie sa faca sotul meu acum ?? Intentioneaza sa lucreze in continuare la aceeasi firma privata.Atata timp cat nu lucreaza la o firma de stat, nu e bugetar, mai este nevoie ca firma la care lucreaza sa-i inceteze contractul de munca si apoi sa-i faca iar reangajare sau poate, contract de colaborare ???
Oare nu poate sa lucreze in continuare ,fara a se mai face formalitatile de incetare contract de munca si iar reangajare ??
Exista vreun risc din punct de vedere legal ??
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1