Subiect "pensie de invaliditate,sau pensie anticipata partiala" Deschis de mihaela craiova la data: 02/23/2010 7:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate,sau pensie anticipata partiala
Scris de: mihaela craiova la data: 02/23/2010 7:17am
Gen:F
Data nasterii:10.1955
Stagiul de cotizare:la data iesirii la pensie de invaliditate gr.III,2004,aveam 27 ani,7 luni,17 zile
Alte date:intre 1975 .3.12.,si 2002 13.02,am lucrat la stat;13.02 2002,pana in 11 09.2002,somer cu ordonanta, care ulterior s-a marit ca si perioada,pana in aprilie ac. an, dar nu a mai fost specificat,in cartea de munca...din 2003 mai, pana in 2010,ianuarie angajat la particular,cu 4 ore;asigurat in ac interval, pe perioada 2006,7.07,pana in 2006 24.11,la CSJ,
Intrebare:pot sa ies anticipat partial la pensie? ce vechime am cu acesti ani de munca, cu gr.III,si care este cuantumul pensiei de gr.III.;este diferenta intre pensia de invalid. si cea anticipat partiala?se poate trece oricand de la pensie de invalid. la pensie anticip. partiala? care este procentul de penalizare in cazul meu?
multumesc mult
succes in continuare,aveti ffff multe informatii utile, pe care nu le poti regasi in alta parte
Re: pensie de invaliditate,sau pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 02/26/2010 3:04am
Datele sunt prezentate confuz cu multe semne de punctuatie si multe idei in aceiasi fraza ceeace naste cofuzii.
Mesajul pe forum trebuie sa fie clar nu telegrafic deoarece nu platiti pentru numarul de cuvinte.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) la varsta de 55 ani, cu anticipare de 5 ani, dupa octombrie 2010 daca indepliniti conditia sa aveti stagiul de cotizare minim 30 ani. Cum prezentati dv datele deducem ca nu indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala deoarece la acest stagiu nu se ia in calcul perioada cat ati avut pensie de invaliditate si nu ati fost asigurata unde ati lucrat cu timp partial.
Pensia anticipata partiala se poate cere oricand indpliniti conditiile de varsta si de stagiu conform legislatiei insa aceasta rste dezavantajoasa din cauza ca este diminuata.
Daca in anul 2010 se va adopta noua lege a pensiilor unitare atunci datele de pensionare de mai sus se amana cu 4 luni si devin :
- Data de iesire la pensie la limita de varsta in februarie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala dupa februarie 2011 daca indepliniti si conditia de stagiu de cotizare (30 ani si 4 luni). In acest caz diminuarea nu mai depinde de stagiul de cotizare si va fi de 45%.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1