Subiect "decizie pensie 2000" Deschis de Rotarescu Gheorghe la data: 02/23/2010 9:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizie pensie 2000
Scris de: Rotarescu Gheorghe la data: 02/23/2010 9:56am
Gen:M
Data nasterii:20.09.1943
Stagiul de cotizare: 42 Ani
Alte date: 33 Ani grupa I si conditii speciale de munca
Intrebare:Am o decizie de pensionare numarul 151752/08.11.2000, pe care nu am pus-o in aplicare intru-cat nu mi s-a luat in considerare corect grupa I de munca si un stagiu de lucru pe care l-am efectuat in fosta URSS si pentru care am platit CAS si pensie suplimentara la diferenta de salariu primita in tara.Deci nu mi s-a desfacut contractul de munca si ca atare pensia nu mi-a fost pusa in plata.

La 30.11.2009 am depus cerere pentru a iesi la pensie conform legii 19/2000, dar mi-a fost respinsa pe motiv ca decizia mentionata nu a fost anulata (am crezut ca aceasta decizie a fost anulata, intru-cat nu mi s-a desfacut contractul de munca si nu am prezentat acest document la casa de pensii). Am fost sfatuit sa fac cerere conform articolului 95 din legea 19/2000, pentru valorificarea stagiului de munca efectuat din 2000 pana in prezent.

Va intreb cum pot valorifica acest stagiu intru-cat eu nu am primit pensie in aceasta perioada si nu am beneficiat de indexarile respective. Este posibila anularea deciziei din anul 2000 si depunerea unei noi cereri de pensie ? Cum ma sfatuiti sa procedez in aceasta situatie ?

Cu stima,

Gh ROTARESCU
Re: decizie pensie 2000
Scris de: la pensie la data: 02/26/2010 6:08am
Credem ca este necesar sa cereti sfatul unui avocat.
Opinia noastra este sa cereti Casei de Pensii sa va anuleze vechea decizie si apoi sa depuneti cererea de pensionare. Daca nu vi se accepta anularea deciziei vechi aveti dreptul sa va adresati justitiei (Tribunalului Judetean sau de Sector de care apartineti) pentru anularea deciziei nepuse in aplicare.
Este buna si varianta valorificarii stagiului suplimentar dar are totusi unele dezavantaje si anume :
-Trebuie sa cereti si recalcularea vechii pensii conform legii 19/2000 deoarece aceasta a fost calculata conform legii 3/1977 (recalculare care a fost facuta in anul 2005 pentru restul pensionarilor).
- In aceasta varianta nu vi se acorda majorarea punctajelor anuale pentru perioada dupa ce ati indeplinit conditii de iesire la pensie la limita de varsta conform art 78 alin (8) din legea 19/2000 care prevede :
„Asiguratii care, dupa indeplinirea conditiilor de pensionare pentru limita de varsta, reglementate de prezenta lege, contribuie o anumita perioada la sistemul public, regasindu-se in una dintre situatiile prevazute la art. 5, beneficiaza de majorarea punctajului realizat in aceasta perioada cu 0,3% pentru fiecare luna, respectiv cu 3,6% pentru fiecare an suplimentar”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1