Subiect "dreptul la grupa a II a de munca" Deschis de Andronie Ion Gheorghe la data: 02/23/2010 10:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dreptul la grupa a II a de munca
Scris de: Andronie Ion Gheorghe la data: 02/23/2010 10:22am
Gen:m
Data nasterii:1951
Stagiul de cotizare:35 de ani
Alte date:intre 1974-2001,am lucrat in laborator de bacteriologie si toxicologie.Pentru 1982-2001,mi s-a eliberat adeverinta de gupa a IIa de munca.
Intrebare:Nu este normal ca in baza legii 50/1990 anexa 2.punctul 101 sa mi se elibereze adeverinta de grupa?Pana acuma mi s-a refuzat.Ce am de facut??
Re: dreptul la grupa a II a de munca
Scris de: la pensie la data: 02/26/2010 6:36am
Datele sunt confuze. Presupunem ca vreti sa spuneti ca nu vi s-a dat adeverinta pentru tot stagiul lucrat in gr II de munca.
Legislatia prevede ca incadrarea in grupele II de munca se face pentru perioada anterioara anului 1990 conform anexei 2 a Ordinului 50/1990 iar pentru perioada dupa anul 1990 conform anexei 2 la ordinul 125/1990.
Pentru a fi confirmat stagiul dv de cotizare in gr II de munca, si eliberarea de adeverinta, in perioada anilor 1990 intreprinderea in care ati lucrat trebuia sa intocmeasca o documentatie cu avizele necesare in vederea incadrarii locurilor de munca in grupele de munca.
Daca a fost intocmita aceasta documentatie si a fosta aprobata de institutiile autorizate atunci intreprinderea este obligata sa va elibereze adeverinta la care aveti dreptul.
In aceste conditii credem ca in primul rand trebuie sa cereti explicatii privind motivul refuzului si daca dv considerati ca este un abuz atunci va adresati justitiei (Tribunalului Judetean sau de Sector de care apartineti).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1