Subiect "calcul pensie" Deschis de Cercel Nicoleta la data: 02/24/2010 5:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Cercel Nicoleta la data: 02/24/2010 5:57am
Gen:F
Data nasterii:05.12.1955
Stagiul de cotizare:30 de ani la 1 noiembrie 2009
Alte date: data angajarii 1 noiembrie 1978
Intrebare: Daca am cartea de munca, as putea sa-mi calculez singura pensia??
Re: calcul pensie
Scris de: Barbu Antonia la data: 02/24/2010 6:11am
Gen:
Data nasterii:30.09.1961
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:10 ani grupa 2
Intrebare:cand pot iesi la pensie anticipata
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 02/26/2010 1:43pm
Pentru Cercel Nicoleta.
Nu este suficient carnetul de munca pentru calculul pensiei.
O pensie calculata numai cu datele din carnetul de munca este mai mica decat cea reala deoarece :
-Inainte de aprilie 1992 pe o perioada de timp in carnetul de munca sunt trecute numai salariile tarifare iar in calcul mai intra si sporurile cu caracter permanent. Dintre acestea sporul de vechime poate fi determinat si introdus asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”. Exista o perioada in care sunt trecute in carnetul de munca doua cifre cea mica este salariul tarifar iar cea mare este salariul tarifar plus sporurile si in acest caz se introduce in calcul suma mai mare
- Dupa aprilie 1992 pana in martie 2001 sporurile trebuiau incluse in salariu si trecute in carnetul de munca. In aceasta perioada este suficient carnetul de munca daca functionarii au fost corecti si au introdus sporurile in salariu insa multi functionari au facut aceasta introducere mai tarziu.
-Dupa aprilie 2001 intra in calculul pensiei toate sumele castigate inclusiv primele care nu mai sunt trecute in carnetul de munca
In concluzie pe langa carnetul de munca mai trebuie obtinuta de la angajator o adeverinta cu sporurile pana la introducerea lor in salariu iar dupa aprilie 2001 se poate obtine de la Casa de Pensie o situatie numita Situatia stagiului de cotizare in care sunt evidentiate toate sumele pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 02/26/2010 2:12pm
Pentru Barbu Antonia
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 30 septembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul de 10 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 10 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 58 ani, adica dupa 30 septembrie 2019 indeplinind si conditia ca stagiul total de cotizare sa fie mai mare de 30 ani.
Puteti cere pensie anticipata (nediminuata) la varsta de 55 ani, cu anticipare maxima de 5 ani, daca atunci indepliniti si conditia sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 40 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus se amana cu 3 ani si 4 luni si devin :
-Data de iesire la pensie fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in 30 ianuarie 2025 la varsta standard de pensionare de 63 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 4 luni.
-Data de iesire la pensie cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in 30 ianuarie 2023 daca atunci indepliniti si conditia sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 33 ani si 4 luni.
-Data de iesire la pensie anticipata dupa data de 30 ianuarie 2020 daca atunci indepliniti si conditia sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 43 ani si 4 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1