Subiect "pensionare anticipata in cazul unei persoane incadrata cu handicap accentuat dobandit din nastere" Deschis de MARIA GHENEA la data: 02/24/2010 7:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata in cazul unei persoane incadrata cu handicap accentuat dobandit din nastere
Scris de: MARIA GHENEA la data: 02/24/2010 7:59am
Gen:F - maria ghenea
Data nasterii:14.03.1965
Stagiul de cotizare:pana la 01.04.2010 = 20ani 6 luni 2 zile
Alte date:handicap accentuat preexistent calitati de angajat ( din nastere)
Intrebare:va rog frumos - spuneti-mi pot iesi anul acesta cand implinesc 45ani la pensie ANTICIPAT ? - stiu ca eu am dreptul sa ies la pensie la limita de varsata fara penalizari ( cu reducerea de 10 ani) la 50 ani - DAR ANTICIPAT (asa cum se calculeaza la ceilalti 60ani-5 ani=55 ani) la mine nu se calculeaza tot la fel? adica (50ani - 5 ani = 45 ani). Va multumesc anticipat pt raspuns!
Re: pensionare anticipata in cazul unei persoane incadrata cu handicap accentuat dobandit din nastere
Scris de: la pensie la data: 02/26/2010 3:14pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru handicap, in 14 martie 2025 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani pentru faptul ca aveti un stagiul de cotizare de 20 ani (doua treimi din satagiul complet de cotizare) dupa dobandirea starii de handicap accentuat si deci puteti iesi la pensie la limita de varsta in 14 martie 2015.
Puteti cere pensie anticipata (nediminuata) la varsta de 55 ani, cu anticipare maxima de 5 ani, daca atunci indepliniti si conditia sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 40 ani.
Din pacate dupa cum interpretam noi prevederile legii pensiei 19/2000 rationamentul dv de cumulare a reducerii varstei de pensionare pentru starea de handicap cu anticiparea pentru pensie anticipata nu este corect deoarece.
Reducerea cu 10 ani a varstei de pensionare pentru starea de handicap se acorda daca ati realizati doua treimi din stagiul complet de cotizareadica 20 ani iar anticiprea de 5 ani pentru pensia anticipata vi se acorda daca aveti realizat stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Totusi adresativa si Casei de Pensii pentru a sti si cum calculeaza ei si am fi bucurosi sa fim noi cei care gresim.
Dar cu regret mai avem sa va dam o veste proasta.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus se amana cu 5 ani si devin :
-Data de iesire la pensie fara reducerea varstei de pensionare pentru starea de handicap in 14 martie 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
-Data de iesire la pensie cu reducerea varstei de pensionare pentru starea de handicap in 14 martie 2020 daca atunci indepliniti si conditia sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 23 ani si 4 luni (doua treimi din 35 ani).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1