Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de delia la data: 02/24/2010 1:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: delia la data: 02/24/2010 1:13pm
Gen:f
Data nasterii:30.12.1953
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:10.10.2009 pensionata cu grad 3 de invaliditate
Intrebare:Buna seara, am fost pensionata in 2009 ,octombrie , cu grad 3 de invaliditate.Pe decizia medicala a comisiei de expertiza se decide revizia medicala peste un an.Pe decizia data de casa de pensii care stabileste cuantumul pensiei nu se face referire daca pensia e revizuibila sau nu.In lege se stipuleaza ca, daca ai peste 25 ani vechime si mai putin de 5 ani pana la iesirea la limita de varsta, pensia e nerevizuibila.EU ce fac? ma duc la comisie din nou in septembrie sau stau linistita deoarece indeplinesc conditiile legale prevazute in Legea 19 pt pensie nerevizuibila? Trebuie sa prezint comisiei vreo hartie de la casa de pensii precum ca sunt nerevizuibila? Nu stiu ce sa fac si cum sa procedez...Mai e pana atunci,dar daca trebuie sa ajung la comisie trebuie sa completez un plan de recuperare...Astept sfaturile dvs care pana acum au fost de foarte mare ajutor si profesioniste.Multumesc
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/27/2010 4:55am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta 20 octombrie 2016 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Art 62 din legea 19/2000 alin (7) prevede “ Nu sunt supusi revizuirii medicale periodice pensionarii de invaliditate care:
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi”.
Deci dv avand varsta peste 54 ani si 7 luni si stagiul de cotizare peste 29 ani si 2 luni va incadrati in aceasta prevedere si sunteti nerevizuibila.
Programarea dv la comisia de experiza este probabil sa fie facuta fie din eroare fie conform unor instructiuni suplimentare si deci nu trebuie sa o ignorati. Insa aceasta nu va opreste sa faceti o cerere fie direct la Casa de Pensii de care apartineti fie la comisia de expertiza prin care va prezentati situatia si cereti sa va raspunda daca trebuie sa va prezentati la comisie sau nu.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: delia marculescu la data: 02/27/2010 5:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, va multumesc mult pt raspuns.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1