Subiect "pensionare" Deschis de George Bunea la data: 09/11/2008 7:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: George Bunea la data: 09/11/2008 7:56am
Gen: M
Data nasterii: 6 Iunie 1955
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date: 7 ani-Grupa I + 5 ani-Grupa II
Intrebare:

Buna ziua,

M-am nascut la data de 6 Iunie 1955.
Vechimea in munca este de 32 de ani(din 1976 pana in prezent-2008). In toata aceasta perioada de 32 de ani, timp de 7 ani am lucrat in grupa I(procent 100%) si timp de 5 ani in grupa II(procent 100%).
Tinand cont de datele de mai sus, va rog sa-mi scrieti din ce an as putea iesi la pensie mai devreme(profitand de cei 7 ani de gr.I + 5 ani de gr.II).

Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra.

Cu respect,

George Bunea
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/12/2008 2:21pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in iunie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Reducerea varstei de pensionare depinde de cum a fost echivalat stagiul de grupa I conform grupelor din legea 19/2000 astfel:

Daca locul de munca la care ati lucrat in gr I a fost echivalat cu conditii speciale prin legea 226/2006:
-Pentru stagiu de conditii speciale cuprins intre 5 ani si 7ani si6 luni beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 2 ani daca veti indeplini stagiul complet de cotizare de 35 ani in iunie 2018 cand aveti dreptul la pensie la limita de varsta.
In acest caz nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru anii lucrati in gr a II a deoarece acestia au fost echivalati cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 insa se beneficiaza de reducere numai pentru un stagiu peste 6 ani in conditii deosebite.

Daca locul de munca de grupa I a fost echivalat ca si cel de gr a II a cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru stagiul de 12 ani de conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia aveti dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in decembrie 2017 daca veti indeplini stagiul complet de cotizare de 35 ani.

In ambele cazuri puteti beneficia de pensie anticipata partiala in iunie 2015 daca aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani. In acest caz pentru anii de reducere a varstei de pensionare pentru grupele de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1