Subiect "pensia suplimentara" Deschis de Cercel Nicoleta la data: 02/25/2010 5:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia suplimentara
Scris de: Cercel Nicoleta la data: 02/25/2010 5:19am
Gen:F
Data nasterii: 05.12.1955
Stagiul de cotizare: 32 de ani la 1 noiembrie 2009
Alte date: in prezent functionar public
Intrebare: Cum se adauga procentul pt pensia suplimentara la punctajul anual daca de ex in 1986 exista un procent de 14% pina la 1 iulie '86 si un alt procent de 21% pentru cealalta jumatate a anului.??
Re: pensia suplimentara
Scris de: la pensie la data: 03/01/2010 3:05am
Aceasta situatie poate fi rezolvata in mai multe moduri dar pentru a intelege trebuie sa stiti mai intai modul de calcul al punctajelor lunare si anuale care este urmatorul :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului (venitului) lunar avut la salariul mediu pe economie din aceiasi perioada.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12, indiferent cate luni sunt lucrate in acel an.
Prin programul nostru am rezolvat-o simplu prin faptul ca am aplicat procentul pentru pensie suplimentara la punctajul lunar (deci pana in iunie 1986 14% iar din iulie 1986 21%). Calculand apoi punctajulanual cu aceste punctaje majorate am obtinut punctajul anual pe anul 1986 deja majorat cu punctajul pentru pensie suplimentara.
Programul Casei de Pensie a rezolvat aceast calcul prin calculul sumei punctajelor anuale pe perioada 1 ianuarie 1978 – 1 iulie 1986 si a aplicat 14 % iar la suma punctajelor anuale pe perioada 1 iulie 1986 – 1 noiembrie 1990 a aplicat 21 %. Apoi a facut suma punctajelor anuale separat si a punctajelor suplimentare separat si in final le-a adunat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1